Zajatci blahobytu. Největším zabijákem testosteronu je obezita a nezdravý životní styl

23. srpen 2024

Testosteron, klíčový mužský hormon, hraje nezastupitelnou roli v mnoha fyziologických procesech. S přibývajícím věkem však jeho hladina přirozeně klesá. Co je příčinou úbytku? Jaký dopad to má na zdraví muže? Jak jeho produkci podpořit? A jak se s tímto fenoménem vyrovnává moderní medicína?

„Hlavní funkcí testosteronu je udržovat plodnost muže. Podporuje vývoj spermií, růst pohlavních orgánů, vývoj sekundárních pohlavních znaků. Má ale i spoustu dalších funkcí. Mezi ty důležité patří podpora růstu svalů a kostí a produkce červených krvinek,“ vysvětluje klinický biochemik Marek Antoš.

Čtěte také

Optimální hladina testosteronu je nicméně velmi individuální. Záleží na fyzické konstituci muže, na jeho zaměření, síle a svalové hmotě. Pokud je jeho hladina nízká, je muž neplodný. Pokud je vysoká, může hrozit ateroskleróza nebo karcinom prostaty.“

Individuální je ale i čas, kdy hladina testosteronu začíná klesat. Dáno je to životním stylem, fyzickou aktivitou a rovněž genetickou výbavou. „Jednoznačným zabijákem testosteronu je ale obezita, protože tuková tkáň v sobě obsahuje enzym aromatázu, který rozkládá testosteron a ženský pohlavní hormon estradiol,“ varuje lékař.

Zabijáci síly

Výzkumy rovněž prokázaly, že testosteron začíná klesat v čím dál nižším věku. „Faktorů, které to způsobují, bude zřejmě více. Největší váhu přikládám zmíněné obezitě. Můžou za to ale i látky, které ovlivňují hormonální rovnováhu v našem těle. Některé se například uvolňují z PET lahví, pokud jsou na sluníčku. A pak je to rozhodně životní styl. Oproti našim předkům se totiž méně pohybujeme a jsme vystaveni mnohem větší míře stresu.“

Úbytek testosteronu způsobuje především poruchy erekce, chronickou únavu, ale také deprese. Testosteron totiž ovlivňuje to, co prožíváme, jak se vztahujeme k ostatním lidem. A pokud jeho hladina klesne, mohou muži prožívat silný pocit neuspokojení a nedostatečnosti. Ubývá jim svalová síla.“

Zajatci blahobytu

Na vině je obecně blahobyt. Dožíváme se vysokého věku díky výborné zdravotní péči. Zároveň je to ale faktor, který nás určitým způsobem omezuje v síle. Jsme vlastně zajatci blahobytu. Endogenní produkci testosteronu lze nicméně podpořit stravou bohatou na zdravé tuky a bílkoviny, silovým tréninkem, dostatkem spánku, relaxací a vyhýbáním se alkoholu a kouření,“ dodává Marek Antoš.

Spustit audio

Související