Co zasít na podzim? Hrášek už to nestihne, ředkvičky a salát ale můžete sklízet už měsíc po výsevu

6. září 2024

Září bývá k těm, kteří milují zahradu, obvykle ještě přívětivé. Můžeme si tak dovolit zasít zeleninu nebo bylinky ke sklizni na podzim nebo na další jaro. Jak to udělat, abychom byli úspěšní? Jakým způsobem se teplé jaro, mrazy a extrémní léto podepsaly na našich zahradách a plánování? A jak bojovat proti slimákům a škůdcům?

I když se výkyvy počasí letos podepsaly na našich zahradách hodně a tradiční termíny přestávají platit, je nutné podle zahradníka a farmáře Tomáše Trejbala nepodléhat panice, ale z nezvykle teplého podzimu si udělat výhodu. „Unášet se složitými představami, jak co má být v zahradě, je spíše na škodu. Teplý a dlouhý podzim nám totiž dává skvělou příležitost ještě něco vypěstovat, než opravdu přijde zima,“ povzbuzuje odborník.

Ředkvičky, polníček, rukola

Důležité podle něj je nepropást jediný den, kdy je možné sít. „Skvělé jsou ředkvičky, polníček, rukola nebo čekanka. Stihnou to ale i ozimé kapusty, ředkve, mangoldy nebo kadeřávek. Dobré je mít mrazuvzdorné odrůdy, které případný mráz nespálí.“

Čtěte také

Skvělá je k podzimnímu pěstování i stále oblíbenější asijská listová zelenina. „Dělí se do dvou základních kategorií. Některé druhy je lepší jíst syrové. Patří sem třeba listové hořčice, pikantní listí, které je skvělé smíchané v salátech s naším polníčkem nebo listovými saláty. A pak je to různé pak choi, které se dává do woků a připravuje se jako teplá kuchyně.“

Co se naopak už zasít nevyplatí, je růžičková kapusta, která růžičky už do zimy vytvořit nestihne. „Růžičková kapusta potřebuje být zaseta na začátku července, a už tehdy by bylo potřeba volit některé z odrůd, které mají kratší vegetační dobu. Sklidit ale můžeme samozřejmě pouze listí, to už je ale lepší vypěstovat si rovnou kadeřávek, vysvětluje pěstitel, podle něhož je to podobné i s hráškem.

„Na dřeňový hrášek už je pozdě, kuličky už nevyrostou, ale u hrášku se dají jíst i výhonky, které mají výbornou chuť, a pořád je to hrášek. Ve fóliovníku se pak dá vysít cukrový hrášek, který se používá v asijské kuchyni a jí se i s lusky.“

Péče o podzimní výsev

U podzimních výsevů je nutné neodbít přípravu záhonů i pravidelnou zálivku. „Na podzim zpravidla sejeme do půdy, kde do srpna ještě něco rostlo, proto je nutné staré rostliny odstranit, přidat kompost a pečlivě uhrabat, aby semínko mělo v čem klíčit. Zalévat je dobré brzy ráno, protože zaléváme-li k večeru, přilákáme si do záhonu slimáky.“

Proti slimákům se Tomáši Trejbalovi osvědčily ekologické granule. Proti všemožným škůdcům, jako je třeba i kočka, pak ochrání rostlinky bílá netkaná textilie, která je skvělou ochranou i proti zplodinám a napadanému prachu.

Spustit audio

Související