Důvěra v lidi je obecně malá, domnívá se matematik René Levínský
Je klišé, že všichni matematici hrají šachy, směje se René Levínský. V normální hospodě jsem dobrý, ale mezi matematiky jsem jeden z nejhorších šachistů.
„Po desátém tahu to mám prohrané a pak vzdoruji. To je metafora mého života.“ René Levínský se zabývá i teorií her. „Na základě teorie her se ekonomům podařilo vysvětlit, že se lidé chovají společensky a roli hrají různé věci. Neplatí, že člověk jen maximalizuje svůj užitek.“
V divadelních hrách mám svoje alter ego
Podle René Levínského je škoda, že v Česku nejsou takové autority jako například Kochův ústav v Německu. Jaké je podle něj ideální řešení koronavirové krize? „Testovat v průmyslu, dobře trasovat. Pátý den lidi v karanténě testovat, a pokud virus nemají, z karantény je pustit. Za měsíc by se začalo testovat v restauracích a magistrát by mohl za zahrádky odpustit nájem. Obecně si myslím, že důvěra v lidi je malá.“
„Moje alter ego v divadelních hrách, které píši, je Miroslav Bludný (Miroslav je jméno mého otce),“ prozrazuje René Levínský, který je také dramatikem a dokonce si ke hře v Národním divadle vymyslel svůj mystifikační životopis. Pravdou je, že žil 16 let v Německu a v mládí byl vášnivým hráčem stolního tenisu.
O čem je hra Dotkni se vesmíru a pokračuj. Jaké experimenty se v rámci teorie her provádí? Proč vymyslel svůj mystifikační životopis?
Související
-
Školy jdou na výuku počtů špatně. „Kdyby se učily hrou, budou děti bavit,“ tvrdí matematik Janeček
Ve škole bývá obávaným předmětem. „Matematika je o logice, přemýšlení, tvořivosti a intuici,“ ujišťuje v Blízkých setkáních matematik Karel Janeček.
-
I matematiku můžou mít děti rády. Pokud se ji naučí podle Hejného metody
Málokoho asi ve škole bavila matematika. V mnoha třídách se dnes ale stává populární. Jak je to možné?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.