Školy jdou na výuku počtů špatně. „Kdyby se učily hrou, budou děti bavit,“ tvrdí matematik

8. leden 2021

Ve škole bývá obávaným předmětem. „Matematika je o logice, přemýšlení, tvořivosti a intuici,“ ujišťuje v Blízkých setkáních matematik Karel Janeček.

„V žádném případě není o vzorečcích. Samozřejmě, že když člověk něco dělá, tak se je naučí přirozeným způsobem, ale učit se je nazpaměť je extrémně hloupé. To, jak se matematika učí ve většině škol je obrovská chyba a to, že ji lidé nemají rádi, vyplývá právě z toho, že se učí špatným způsobem. Jsem přesvědčený, že kdyby se matematika učila hrou, tak bude bavit většinu dětí,“ myslí si Karel Janeček.

„Pro mě je matematika hluboká filozofie a říkám, že je to živá kostra našeho vesmíru. Je to jedna z jeho esencí. V matematice je schované i umění.“

Zbavme se strachu

Na současnou dobu poznamenanou strachem z koronaviru má matematik jasný názor.

„Žijme naplno. Nemůžeme dělat nic lepšího. Stejně všichni jednou umřeme a je lepší krátký život ve cti, než dlouhý život v hanbě. To je islandské přísloví, které se mi extrémně líbí. Strach způsobuje to, že se stane to, čeho se bojíme. Pokud se budeme bát, bude ta pravděpodobnost větší,“ uzavírá Karel Janeček.

Jak je to s jeho údajným mnohoženstvím? Je kombinace čísel 2112 magická? Je proto i datum 21.12 výjimečné? Věří v demokracii? Co soudí o volebním systému?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.