Petr Just: Směřuje nová vláda k přijetí eura?
Premiér Petr Fiala oznámil programové prohlášení vlády. Vláda se v něm mimo jiné zavázala k plnění maastrichtských kritérií. „A ta vedou k přechodu na euro,“ vysvětluje politolog. „Nejsilnějším subjektem vládní koalice je ale strana, která zavedení eura odmítá.“
Když premiér Petr Fiala oznamoval programové prohlášení vlády, řekl, že si některými sliby na sebe ušil bič. „Programová prohlášení vlád, zejména těch, které nastupují po delším období v opozici, bývají zpravidla velmi ambiciózní,“ myslí si politolog Petr Just.
„Každé programové prohlášení ale v sobě tu určitou větší míru optimismu má,“ uvažuje host Zity Senkové v pořadu Jak to vidí… na Dvojce. „Jedna věc je ale poměrně zajímavá. Chybí tam totiž zmínka o přijetí jednotné měny euro. A chybí tam částečně.“
Směřujeme k euru?
V programovém prohlášení vlády je totiž závazek na plnění maastrichtských kritérií. „To jsou zjednodušeně řečeno určitá ekonomická kritéria, jejichž naplněním může země přejít na jednotnou evropskou měnu euro. Ale už tam jakoby chybí to, že tedy Česku bude směřovat k přijetí eura.“
„Já chápu, že to je v rámci stávající koalice velmi citlivá otázka. I vzhledem k tomu, že nejsilnějším subjektem koalice je strana, která zavedení eura v České republice dlouhodobě odmítá.
Jde jen o kontext?
„Na druhou stranu, když už tady směřování k naplnění maastrichtských kritérií je, je škoda, že už tam chybí i ten krok číslo dva. Ono je to tam uváděno hlavně v souvislosti s obecnou stabilizací veřejných financí, protože maastrichtská kritéria zahrnují mimo jiné otázky třeba dluhu, inflace...“
„Takže tam tedy není ta následná zmínka, že by na plnění maastrichtských kritérií se stalo předpokladem pro budoucí přijetí jednotné měny euro,“ uzavírá Petr Just.
Další témata rozhovoru: programové prohlášení vlády; staronový předseda Pirátů Ivan Bartoš; rok od útoku na Kapitol v USA; budoucnost Donalda Trumpa v politice.
Související
-
Lukáš Kovanda: Euro mělo sblížit ekonomiky Evropské unie. Místo toho ale vykopalo hluboké příkopy
Před 20 lety vstoupily do oběhu bankovky a mince společné evropské měny – eura. Co se od konverze dvanácti národních měn očekávalo a do jaké míry se očekávání naplnila?
-
Ilona Švihlíková: Euro je chyba. Podívejte se, kdo z něj profituje
Euru chybí základní architektura měny. Nemá ani rozpočet. A neexistuje způsob, jak se ho zbavit. Co eurozóna jednou schvátí, už nikdy nenavrátí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.