Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí
Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné? Co se změnilo? A je Evropská unie na své rozšíření připravená? Analytik Pavel Havlíček v audiozáznamu ještě připomene 80 let od vyvraždění osady Ležáky nacisty a vysvětlí, proč došlo k zásadnímu obratu v německé politice.
Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. „Posun je to skutečně obrovský,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.
„Ještě v minulém roce bylo úplně nepředstavitelné, že by tyto země přihlášku vůbec podaly. Dokonce se loni na summitu východního partnerství EU členské státy přely, jestli těmto zemím vůbec dopřát evropskou perspektivu. Jestli vůbec budou moci usilovat o jakékoli sblížení s evropskými zeměmi.“
Čtěte také
Dlouhý proces?
Od 24. února, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, je ale možné pozorovat, že se všechny procesy zrychlují. Podle Havlíčka jde o jasný symbolický signál. Praxe bude ale mnohem složitější. Ukrajina i Moldavsko budou muset splnit řadu podmínek. Teprve pak mohou začít přístupová jednání.
V případě Ukrajiny to ale nemusí trvat 10 let jako v případě Česka, míní Havlíček. „Ukrajina totiž usiluje o sbližování s EU minimálně už od roku 2004. Ursula von der Leyenová poukázala sice na určité nedostatky, řekla ale také, že více než 70 % ukrajinské legislativy je už dnes s EU provázáno a nějakým způsobem koordinováno.“
Čtěte také
Pokud tedy skončí válka s Ruskem a Ukrajina se bude moci proměnit prostřednictvím reforem, proces nemusí trvat dlouho. „Musí tam ovšem být i vůle EU,“ připomíná analytik. O vstup do Evropské unie se totiž uchází i Gruzie, Albánie, Severní Makedonie, Černá Hora a Srbsko.
„Mnoho členských států EU nicméně dneska nabádá k opatrnosti. A vyzývá nejen k rozšiřování EU v geografickém smyslu, ale také k prohlubování a adaptaci jednotlivých institucí a procesů uvnitř EU. Přijetí Ukrajiny tedy bude velká výzva i pro evropské společenství.“
Ztratí Rusko Ukrajinu?
Nelibě zřejmě ponese vstup Ukrajiny do EU Vladimir Putin, jehož rétorika se v této otázce velmi zásadně proměnila. „Na začátku Ruská federace protestovala zejména proti jakékoli hlubší a silnější spolupráci mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí. Dnes jsme ale v situaci, kdy se Ruské federaci protiví i spolupráce s EU.“ To může být podle Havlíčka ale skutečný problém.
„Rusko totiž udělá všechno pro to, aby Ukrajinu v geopolitickém, společenském, politickém a teritoriálním smyslu neztratilo. Úspěch Ukrajiny by nutně znamenal neúspěch režimu Vladimira Putina, který je postaven na jiných hodnotách. Na autoritářství, na silné kontrole veřejného života, na likvidaci nezávislých médiích, na likvidaci opozice.“
Související
-
Přepis: Jak to vidí Pavel Havlíček – 24. června 2022
Hostem byl Pavel Havlíček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.
-
Pavel Havlíček: Jaká jsou pravidla ruské hry s plynem? Vydírat a popudit členské státy proti sobě
Ruský Gazprom včera přerušil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Důvodem je jejich odmítnutí platit za plyn v rublech. Jak se k problému postaví ostatní země EU?
-
Analytik Havlíček: Putin odkryl karty. V plné nahotě ukázal agresivní tvář režimu i sebe samého
Ruský prezident Vladimir Putin včera uznal nezávislost povstaleckých republik na východě Ukrajiny. V očích Západu jde o hrubé porušení mezinárodního práva. O co Rusku jde?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.