Od Řípu až k Fuji (5/16)
Zárodek budoucího nejen československého vojenského letectva ale i leteckého průmyslu vznikl na půdě zchátralého Starého výstaviště v Praze.
Spolu se zrodem samostatné Československé republiky vzniká i československé letectví. Samozřejmě ze začátku bylo odkázáno jen na válečné přebytky - konkrétně na kořist několika nepoškozených rakouskouherských letadel a dar francouzské armády v podobě několika stíhacích a bombardovacích letounů.
Naše první letecké továrny
Zárodek budoucího nejen československého vojenského letectva ale i leteckého průmyslu vznikl na půdě zchátralého Starého výstaviště v Praze. Pod taktovkou šéfkonstruktéra inženýra Aloise Šmolíka tady začal vznikat první vojenský letoun československé konstrukce – pozorovací a bombardovací dvouplošník Šmolík Š–1.
Postupem času se letecká výroba přestěhovala nejprve do pražských Kbel a později do nového moderního závodu v Letňanech – LETOVU. Letov nebyl jediným leteckým závodem, postupně vznikaly AERO Dr. Kuneše a AVIA konstruktérů Beneše a Hajna.
Nebe plné letadel
Dominantou československé letecké výroby byly ve 20. i 30. letech 20. století především vojenské letouny. Ale i přesto se po československém nebi proháněly moderní sportovní letouny firmy Beneš-Mráz nebo stroje leteckého oddělení Baťova koncernu.
Československo chtělo o sobě dát vědět, a proto se rozletělo do světa.A to formou dálkových propagačních letů. Jeden z nejvýznamnějších uskutečnili inženýr Jaroslav Skála spolu se svým mechanikem Matějem Tauferem. Kam, kdy, proč a jak let probíhal?
Související
-
Letov: Letecká legenda v době krize vyráběla i skládací kajaky
Se založením Československa v roce 1918 se zrodilo i československé letectví. Mezi první letecké továrny patřila i firma Letov.
-
Od letadel a bumerangů k ikonickým náklaďáčkům. Příběhy slavných značek: Avia
První zmínky o značce Avia spadají do roku 1919. Osm let poté, co Jan Kašpar uskutečnil let z Pardubic do Prahy, začali Pavel Beneš a Miroslav Hajn opravovat letadla.
-
Waltrovka: Naše kdysi největší továrna na letadlové motory ve střední Evropě
Průkopník českého motorismu a průmyslník Josef Walter se vyučil nástrojářem v továrně na mlýnské stroje a jízdní kola. Ve 24 letech si na pražském Smíchově otevřel dílnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka