Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře. Osudové ženy: Růžena Vacková
Mnohokrát měla na kahánku. Nikdy se ale nevzdala... Později spoluzaložila sdružení bývalých politických vězňů K 231 a podepsala Chartu 77. V dokudramatu o archeoložce a politické vězeňkyni účinkují Petra Špalková, Dalimil Klapka nebo Igor Bareš. Hovoří publicistka a autorka knihy Trestankyně Milena Štráfeldová.
Nikdy se neprovdala, ovlivnila ale řadu mimořádných mužů své doby. Narodila se v lékařské rodině ve Velkém Meziříčí, kde byla vychována v sebevědomou, ale také citlivou a empatickou osobnost.
Světice nebyla...
Ještě na gymnáziu se jí dvořil básník Jiří Wolker. Stýkala se ale s celou uměleckou skupinou okolo tehdejšího Devětsilu. Nakonec vystudovala filozofii a odcestovala do Itálie, kde jí velmi zajímala archeologie. Zároveň se vrhla na estetiku a vědu, v dobovém tisku tak najdete i divadelní kritiky. Spolupracovala s muzikologem Josefem Hutterem, se svou životní láskou. „Tady se ale pohybujeme na trochu tenkém ledě. Josef Hutter byl totiž ženatý a měl rodinu,“ vysvětluje Milena Štráfeldová, publicistka a autorka románu o Růženě Vackové nazvaný Trestankyně.
Poprvé za mřížemi
V době nacismu se Vacková aktivně zapojila do odboje. Bratr byl popravený, ona sama se na Pankrác dostala až koncem války, kde čekala na smrt. Naštěstí přišel konec války. Už 5. května byla osvobozena.
V roce 1947 se stala mimořádnou profesorkou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jako teprve druhá žena v historii. Po vítězství KSČ se ale zase všechno otočilo. „Byla jedinou pedagožkou, která doprovázela studenty na Hrad v únorovém průvodu k prezidentu Benešovi. Narazili ale na ozbrojenou pěst dělnické třídy. Z fakulty ji vyhodili,“ přibližuje spisovatelka.
Zavřeli ji i komunisti
Růžena Vacková pak byla znovu zatčena v roce 1952, to už jí bylo 51 let. Tehdy probíhaly politické procesy jako na běžícím pásu. Dostala 22 let. Propuštěna byla v roce 1967, kdy si odseděla celých 15 let.
I ve vězení ale patřila mezi 64 žen, které v květnu 1954 protestovaly proti poměrům a podmínkám pardubické věznice, připojila se k hladovce. Ve vězení podepsala i dopis tehdejšímu generálnímu tajemníkovi OSN.
„Svou statečnost předávala i dalším ženám za mřížemi. Dokonce připravovala utajenou vězeňskou univerzitu a sama je i učila. Dívkám vyprávěla o estetice, o slohu, o velkých osobnostech… Dodávala jim odvahu vzdorovat nelidským podmínkám. Sama jsem s nimi mluvila, takže vím, že jim Růžena Vacková pomáhala uchovat si vlastní sebeúctu a zdravý rozum… V obrovském zoufalství se nemusely rozeběhnout hlavou proti zdi,“ vzpomíná Štráfeldová.
Konečně venku...
V dubnu 1967 byla podmínečně propuštěna, o amnestii ale nežádala. Hned se vrhla do práce. Spoluzaložila sdružení bývalých politických vězňů K 231 a v prosinci 1976 podepsala Chartu 77. Zemřela v roce 1982 v 81 letech. Za svou statečnost a celoživotní vědeckou a pedagogickou práci byla oceněna až v 90. letech. Od prezidenta Václava Havla dostala i Řád TGM.
Související
-
Odseděla si 14 let, ale komunistům nikdy neustoupila. Osudové ženy: Dagmar Šimková
Patřila k prvorepublikové zlaté mládeži. Rok 1948 pro ni ale znamenal pád do beznadějné situace politického vězeně. Krásnou ženu a rebelku přesto komunisté nikdy nezlomili.
-
Ani bojovnici za práva potřebných komunisti neušetřili. Osudové ženy: Františka Zeminová
Nebála se veřejně vystupovat proti režimu za Rakouska-Uherska, jako československá poslankyně prosazovala zájmy potřebných, během druhé světové války podporovala odboj.
-
Spolupracovala s Miladou Horákovou. Potkal je podobný osud. Osudové ženy: Jiřina Zábranová
Učitelské rodinné zázemí predurčilo její kariéru. Zájem o věci veřejné ji však přivedl až do politiky. Nakonec byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu k 30 letům žaláře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka