Nos určuje osud člověka, říká Jan Měšťák u Haliny Pawlowské

Moderátorku a jejího hosta spojuje zlomený nos, který známý plastický chirurg pomohl Halině Pawlowské vyléčit bez nutnosti operace. O nosu, ale nejen o něm je také jeho poslední kniha.

Plastická chirurgie není jen estetická medicína. Zabývá se i řešením vrozených nebo získaných vad, poúrazových stavů, popálenin a nádorů, připomíná Jan Měšťák.

Už na lékařské fakultě se specializoval na obličejové rozštěpy a u praktické medicíny, která vrací pacientům sebevědomí a pomáhá jim s návratem do normálního života, zůstal celý život.

Plastika duše

Jan Měšťák

Ve své knize Estetické operace nosu v klinické praxi vysvětluje, jak se může estetický zákrok projevit na stavu duše pacienta. „Nos je nejzodpovědnější operace. Protože určuje osud člověka,“ říká chirurg.

Podle Měšťáka není žádná jiná část těla pro psychickou pohodu tak důležitá. „Vnější krása je o to cennější, obsahuje-li i vnitřní krásu,“ cituje plastický chirurg Shakespearovu myšlenku, kterou si za svůj život mnohokrát ověřil.

„Kdo má handicap s prsem, nosem nebo čímkoli jiným, je vždycky skromný, pokorný, přátelský, vřelý… Ale vždycky platí, že čím větší vřelost, tím větší zranitelnost. A když jejich handicap napravíte, jsou z pacientek ty nejúžasnější osobnosti.“

Jak se z problematického dítěte s dvojkami z chování stal Jan Měšťák jedničkou české plastické chirurgie? S jakými nejbizarnějšími přáními pacientů se setkal? A co dělá ženu skutečně krásnou?

Speciál Haliny Pawlowské Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00 anebo v repríze po 20:00. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

autoři: Halina Pawlowská , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.