Zemřel haškolog Radko Pytlík. „Táta nechtěl, abych se jmenoval po něm,“ svěřil se Vojta Dyk ve starším rozhovoru

1. únor 2022, aktualizováno

Ve věku 93 let zemřel literární historik, haškolog a spisovatel Radko Pytlík. Soustavně se věnoval dílu Jaroslava Haška a Bohumila Hrabala. Na Dvojce o něm naposledy v červenci 2020 mluvil jeho syn Vojta Dyk v pořadu Haliny Pawlowské.

Vojta Dyk se v pořadu Pokračování za chvilku z 12. července 2020 trochu překvapivě přiznal, že jako syn nakladatelky Věry Dykové a literárního historika a spisovatele Radko Pytlíka nechtěl číst. A už vůbec ne Haškova Švejka.

Čtěte také

Ke čtení jsem neměl vztah

„Ke čtení jsem vůbec vztah neměl. Asi šlo o druh vzdoru. Když jste obklopeni knížkami, a u nás jich bylo opravdu hodně, tak se vám prostě nechce,“ vysvětloval zpěvák.

„Číst jsem začal až kvůli své paní profesorce na gymnáziu a jejímu stylu výuky. Začalo mě to strašně bavit. A od té doby čtu vlastně pořád. Neustále mám nějakou knihu u postele, ať už je to kniha odborná nebo beletrie. Gutenberga beru jako dobrého vynálezce, který změnil můj život,“ smál se.

Proč se nejmenuju Pytlík?

Proč se vůbec nejmenuje po otci Pytlík? „Moje rodiče se dohodli, že nechtějí, aby se děti jmenovaly Pytlíci. Táta s tím měl trochu problém. To jméno ho prý poznamenalo na celý život,“ prozrazoval Dyk. „Ono ale ani moje jméno, když se řekne třeba v Americe, není úplně ideální.“

Jaká je jeho nejoblíbenější kniha Radko Pytlíka? Co považuje za krásné na výchově dětí? A proč jeho srdce nerozumí sociálním sítím?

autoři: Halina Pawlowská , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.