„Měl jsem to strašný štěstí, že jsem směl poslouchat Hrabala.“ Poslední rozhovor Radko Pytlíka na Dvojce

1. únor 2022, aktualizováno

Ve věku 93 let zemřel literární historik a spisovatel Radko Pytlík. Soustavně se věnoval dílu Jaroslava Haška a Bohumila Hrabala. I o nich mluvil ve svém posledním rozhovoru na Dvojce z 4. června 2018.

Také jeho zásluhou spatřila světlo světa bibliografie díla Jaroslava Haška. K jeho dílu se prý ale dostal náhodou. Co ho vůbec přivedlo k literatuře? „Já teď řeknu něco, čím se asi před čtenáři shodím. Byl to Kája Mařík,“ smál se Radko Pytlík.

„To napsala farská kuchařk z Mníšku. O malém chlapci z hájovny. Já jsem se do toho zamiloval a od té doby to začalo.“ Už v 11 letech se prý pokusil dát dohromady sebrané spisy Ignáta Herrmanna. „To byl takový šprýmovný strejda, ale hlavně to byl milovník staré Prahy.“

Dvacet let s Hrabalem

I další „pražská fifurka“ se stala v jeho životě osudovou. „Měl jsem to strašný štěstí, že jsem mohl být dvacet let přítomen náslechům a hospodským výslechům Bohumila Hrabala. Ta jeho hospodská Sorbona mi učarovala.“

„Ono to ale nebylo jednoduché. Pan Hrabal po třech pivech... On říkal: Po třech pivech idiot, po deseti pivech génius. Pozor ale! On byl zvyklý se neopíjet, ale tím nápojem získával l′esprit, co mají Francouzi po vínu.“

V hospodě se stále poučuji

Jak se seznámili? „V hospodě. To byl rok 1963, kdy se o něm ještě moc nevědělo. Řekli mu, že jsem filozof, a on mi tam začal citovat Hegela, Kanta… Kdyby byly normální poměry, přednášel by na univerzitě. To nebyl člověk, to byl poklad.“

Hrabal ho prý k sově pustil blízko. „Neměl na výběr. Já trefil jeho začátky. Později, když měl obrovské úspěchy, tak se kolem něj začali trousit všichni ti znalci,“ stěžoval. Sám Pytlík ale ještě na prahu 90 rád chodil do hospody. „Já se v hospodě stále poučuji,“ smál se.

Jaké jsou jeho poslední objevy kolem Jaroslava Haška? Odkdy má rád hudbu? Co mu dává láska k přírodě?

autoři: Jitka Novotná , rota
Spustit audio

Související