Motto:
„I věci nejstarší leží v síti přítomného času…“ (Vladislav Vančura)
Co dělám v rozhlase:
Již přes deset let se v různých pořadech ČRo snažím přibližovat moderní a soudobé dějiny, dávat věci do historického kontextu, popularizovat historii a snad přispívat i k pochopení toho, co žijeme dnes.
Co dělám mimo rozhlas:
Jsem ředitelem Památníku národního písemnictví, zároveň působím na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, učím, přednáším, píšu, hovořím… Mimo jiné jsem spoluautorem podcastu Přepište dějiny.
Co mě baví:
Ze všeho nejvíc prostě vše, co se týká dějin, ale mimo to na jedné straně poezie s divadlem a na druhé fotbal.
Všechny články
-
17. listopad byl katastrofa. Věděli jsme, že jde do tuhého. Tabery, Kocáb a Stehlík k revoluci 1989
Události, ke kterým došlo 17. listopadu 1989 na Národní třídě, vyústily před 35 lety v sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Co zůstalo z revolučních ideálů?
-
Historik Stehlík: Volby do Senátu ovládly silné osobnosti. Čeká nás oživení témat i rétoriky
O vítězství v senátních volbách hovoří jak šéf ODS a premiér koalice Spolu Petr Fiala, tak lídr opoziční strany ANO Andrej Babiš. Kdo tedy skutečně vyhrál senátní volby?
-
Historik Stehlík: Sokol je velmi silná národní nepolitická tradice, kterou nevymýtil ani komunismus
Prahou v neděli prošlo na 15 000 členek a členů České obce sokolské, a to při zahajovacím průvodu 17. všesokolského sletu. Jakou roli měl Sokol dřív a jakou sehrává dnes?
-
Historik k slovenským volbám: Historie v kampani hraje emoční roli. Manipuluje se s ní a zneužívá se
„Odkazování k historii hraje v kampani před slovenskými volbami roli, kterou my z českých voleb neznáme, protože jsme k historii trošku vlažní,“ podotýká historik Stehlík.
-
Historik Stehlík: Jistota, že svět bude pořád stejný, mizí. Budoucnost je v rukou politických elit
Svět, který se dosud zdál být homogenní, mizí. Jaké výzvy nás v budoucnu čekají? Mění se pod tíhou událostí naše hodnoty? A je střed Evropy bezpečné místo k životu?
-
Historik Stehlík: Na svatého Václava už se napojit nedokážeme. Blíž máme k Masarykovi
O přemyslovském knížeti a patronovi Čech a Moravy Václavovi se ví hlavně to, co o něm říkají legendy. Co se ale dá s jistotou tvrdit o Václavovi, reálném člověku a vladaři?
-
Historik Stehlík: Konec války byl plný lokálních tragédií. Pod povrchem navíc doutnal další konflikt
Největší mýty kolem konce 2. světové války rozebírá historik Michal Stehlík. Připomene i tehdejší dění na Slovensku a situaci v českých městech po odchodu německých vojsk.
-
Historik Stehlík: Čaputová a Pavel společně na cestách? Překvapivý vzkaz veřejnosti i zahraničí
Petr Pavel odmítl sto dnů hájení. Raději prý snese kritiku za přílišnou aktivitu. Co vnesl do veřejného prostoru? A opravdu bude státní návštěvy podnikat spolu s Čaputovou?
-
Historik Stehlík: Prezidenta vnímáme panovnicky. Mohli bychom se vrátit k prezidentství
Otevřenější komunikace a civilní prezidentství. Tak vnímá novou prezidentskou éru na Pražském hradě historik a slovakista Michal Stehlík. Moderuje Zita Senková.
-
Historik Michal Stehlík: Slováci měli Čechy za vychytralé a lenivé. A Češi? Ti si ukradli i vlajku
30 let po výročí rozdělení Československa historik a spoluautor podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík v pořadu Jak to vidí… popisuje, jak se tehdy obě strany vnímaly.