Mimo rozhlas:
Byl jsem 508. rektorem Univerzity Karlovy (2014–2022) a děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2005–2012). V roce 2023 jsem byl kandidátem na prezidenta ČR.
Absolvoval jsem Fakultu všeobecného lékařství UK, od roku 1999 jsem přednostou Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, který svou komplexností patří mezi přední evropská pracoviště. Zabývám se problematikou oxidačního stresu a antioxidačních systémů, metabolismu alkoholu, laboratorní diagnostiky, screeningu vrozených vývojových vad a nádorových markerů.
V roce 2005 jsem byl jmenován profesorem v oboru lékařská chemie a biochemie. Působil jsem nebo ještě působím v řadě národních a mezinárodních vědeckých společností spojených s mojí odbornou činností (EFLM, IFCC, FEBS). Jsem vědeckým sekretářem České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, byl jsem předsedou České konference rektorů (2014–2019). Jsem členem Učené společnosti České republiky, České lékařské akademie, Academia Europea a dalších rad a výborů národních i mezinárodních společností (např. Vedecké rady Slovenské akademie ved). Byl jsem členem v letech 2014–2020 SPH (Scientific Panel for Health) European Union a řady výborů univerzitních asociací (např. UNICA, EUROPEUM, Coimbra group). Jsem autorem či spoluautorem 9 knih a 78 kapitol, okolo 500 odborných článků a přednesl jsem více než 600 přednášek.
Co mě baví:
Nejen prací živ je člověk. Mám rád klasickou hudbu, cestování, procházky v přírodě, lyžování, golf a plavání. Koníčkem, při kterém relaxuji, je „aplikovaná chemie“ – vaření a setkávání s přáteli.
Životní motto:
„Nikdy bychom neměli přestat zkoumat; na konci všech bádání se dostaneme na začátek a konečně ho pochopíme.” (T. S. Eliot)
Všechny články
-
Zima: Je nesmysl, aby školství reagovalo na každou změnu na trhu práce. Evropa se zahubí papírováním
Zvyšuje Česká republika svou konkurenceschopnost investicemi do vědy, inovací a školství? Hostem pořadu Jak to vidí... je profesor a biochemik Tomáš Zima.
-
Tomáš Zima: Tance kolem státního rozpočtu? S novým návrhem problémy ve školství nekončí
Ministr financí Zbyněk Stanjura představil návrh státního rozpočtu pro rok 2025, který pracuje s deficitem ve výši 230 miliard korun. Co čeká školství a zdravotnictví?
-
Biochemik Zima: Školství je dlouhodobě podfinancováno. Vzdělanost je přitom klíčová pro rozvoj země
Studující a vyučující humanitních a společenských oborů v pondělí varovali před kolapsem systému vysokých škol. Jsou jejich požadavky na zlepšení financování splnitelné?
-
Tomáš Zima: Vyučující by měl žáka vést a být mu oporou. Zároveň je pro dítě vzorem
Lékař a profesor Tomáš Zima komentuje, jak by měla probíhat studentská příprava ke zkoušce a jakou roli hraje v dnešní době moderních technologií učitel.
-
Tomáš Zima: Vzdělávání má být robustní. Dobrý základ v co nejvíce oborech usnadní příjem informací
Resort školství chce posílit všeobecné vzdělávání a změnit oborovou strukturu středních škol. Zároveň chystá novelu vysokoškolského zákona. Jak se vzdělává v Česku?
-
Lékař Tomáš Zima: Reforma zdravotnictví v roce, kdy jsou krajské volby? Politici nejsou šílenci
Protest lékařů by mohl skončit již v pátek, kdy by měla být podepsána dohoda. Jak budou nově organizovány jejich služby? A měli by mít lékaři nárok na doživotní výsluhy?
-
Tomáš Zima: Sloužit do roztrhání těla? Navýšení přesčasové práce lékařů je fatální selhání vlády
Prudké emoce v českém zdravotnictví vyvolala novela zákoníku práce, podle níž mohou lékaři sloužit dvojnásobek přesčasů než dosud. Je ohrožena péče o pacienty?
-
Tomáš Zima: Vyrábět penicilin v lékárnách je extrém. Vláda se musí s výrobci dohodnout na ceně léků
V Česku stále chybí léčiva včetně základních antibiotik. Zásoby penicilinu by se měly obnovit na podzim. Vyřeší to aktuální nedostatek? Dá se penicilin adekvátně nahradit?
-
Proč chybí léky? Výrobci nejsou altruisti, prodávají tam, kde dostanou víc, říká biochemik Zima
Česko se stále potýká s nedostatkem některých léků. Co tuto situaci způsibilo a jak se takovým stavům můžeme do budoucna vyvarovat?
-
Tomáš Zima: Inflaci má regulovat vláda, ne vysoké školy. Akademici často odcházejí učit jinam
Univerzita Karlova na Velký pátek oslaví 675 let od svého založení. Jak se do připomínek tohoto jubilea promítnou nedávné protesty proti nízkým platům akademiků?