Tomáš Zima: Sloužit do roztrhání těla? Navýšení přesčasové práce lékařů je fatální selhání vlády
V českém zdravotnictví to vře. Emocionální bouři vyvolala novela zákoníku práce, podle které mohou lékaři sloužit dvojnásobek přesčasů než dosud. Resort zdravotnictví připustil, že atmosféru ve zdravotnictví neodhadl. Jak hodlá situaci řešit? Pomůžou chystané protestní akce Sekce mladých lékařů? Lékař Tomáš Zima se v audiozáznamu vyjádří i ke sporu mezi anesteziology a vedením nemocnice Bulovka a připomene 140 let od zahájení výuky na lékařské fakultě v češtině.
Iniciátor změny Vít Kaňkovský na obranu řekl, že důvodem změn bylo sladit přesčasy, které nemocnice často řeší nelegálně dohodami o pracovní činnosti, se zákoníkem práce.
Čtěte také
„Je úsměvné tvrdit, že někdo něco neodhadl. Jde o novelu něčeho, co bylo schváleno předtím. A předtím se schválila špatná čísla. Zdravotníci jsou samozřejmě připraveni pomáhat a sloužit, za tyto služby ale musejí být adekvátně ohodnoceni,“ komentuje aktuální situaci přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Vláda tak podle něj hazarduje se zdravím obyvatelstva. „Všichni vědí, že problém s přesčasy je chronický. Zejména v menších zařízeních je málo lékařů, kteří slouží opakovaně mnoho služeb měsíčně. Uvědomme si, že denní služba je 16 hodin, víkendová služba je 24 hodin. Pravidla ale říkají, že máte pracovat jen 12 hodin. A to se tady tolerovalo roky a nikomu to nevadilo.“
Fatální selhání
Lékaři jsou na to podle Zimy připraveni. Musí se ale o tom s nimi diskutovat, a to se v tomto případě neděje. „Vláda fatálně selhala. Politici to měli lékařům vysvětlit a adekvátně je za to zaplatit, a ne jim najednou říct, že jsou to oni, kdo musí sloužit do roztrhání těla 800 hodin přesčasů. Kdyby se toto stalo jinde, podnik okamžitě skončí.“
Čtěte také
Proti vzniklé situaci se od prosince chystají protestovat zdravotníci ze Sekce mladých lékařů České lékařské komory, kteří chtějí upozornit na to, že české zdravotnictví stojí na neúměrném množství přesčasových hodin. Podle všeho může dojít k ovlivnění chodu nemocnic.
„Lékaři zkrátka jenom chtějí, aby v tomto státě platily zákony. Nejde o protest, jde o snahu narovnat to, že se tady opakovaně zákony porušují. Zákonodárci si měli uvědomit, že jejich novela může ohrozit chod zdravotnictví.“
Kdo uhasí oheň?
Vzniklý oheň bude podle Zimy velmi těžké uhasit. „Za prvé se musejí vést jednání o adekvátním zaplacení přesčasové práce. Budou se muset narovnat vztahy, kdy v řadě zařízení se papírově drží 12 hodin, i když se slouží 16 nebo 24 hodin. Pokud za to nebudou lékaři odměněni, po 12 hodinách odejdou. A to je to nejhorší, co se může pacientům stát. Zasáhne to běžný denní chod, kdy si lékaři budou pacienty přehazovat jako horký brambor. Dvanáctihodinový směnný provoz není dobré řešení.“
I když jde o letitý problém způsobený obecným nedostatkem lékařů, systém v tichém módu až doteď fungoval. „Lékaři to prostě vnímali tak, že pomáhají pacientům, i když se vědělo, že se porušuje zákon. Když ale najednou stát začne zdravotníkům říkat, že jsou zvláštní kategorie, a proto budou pracovat dvakrát více než ostatní, je logické, že se jim to nelíbí a že se ozvou,“ uzavírá Tomáš Zima.
Související
-
Bonusy pro dohodáře i přesčasy lékařů. V neděli začíná platit novelizovaný zákoník práce
Příplatky za práci ve svátek nebo o víkendech a další bonusy pro takzvané dohodáře. To jsou jedny z podstatných změn zákoníku práce, které zavádí rozsáhlá novela. Platit začíná částečně už v neděli.
-
Tomáš Zima: Vyrábět penicilin v lékárnách je extrém. Vláda se musí s výrobci dohodnout na ceně léků
V Česku stále chybí léčiva včetně základních antibiotik. Zásoby penicilinu by se měly obnovit na podzim. Vyřeší to aktuální nedostatek? Dá se penicilin adekvátně nahradit?
-
Proč chybí léky? Výrobci nejsou altruisti, prodávají tam, kde dostanou víc, říká biochemik Zima
Česko se stále potýká s nedostatkem některých léků. Co tuto situaci způsibilo a jak se takovým stavům můžeme do budoucna vyvarovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.