Nevěděla jsem, jak zastavit vlak, který se řítil mimo trať, popisuje herečka Helena Dvořáková důvod rakoviny

6. únor 2023

Nová rodina, děti, divadlo. Bylo toho na ni moc a následkem byl boj s rakovinou. „Měla jsem správně odhadnout, kde je moje hranice. To je to hlavní, co jsem měla pochopit,“ shrnuje nelehkou životní etapu. Na kolika rozhlasových hrách se podílela? Je jejím štěstím Berounka? Jakého projektu se teď účastní a proč?

„Všechno má svou příčinu a následek. Suma sumárum, samu sebe jsem přetáhla a nevěděla, jak zastavit vlak, který se řítil mimo trať.“ Nemoc se u ní začala projevovat bolestí hlavy. Absolvovala klasickou léčbu, ale pak se rozhodla, že půjde vlastní cestou.

„Cesta léčby byla také důležitá, ale řekla jsem si, že půjdu tou svou vlastní, vnitřní. Absolvovala jsem různé semináře a pracovala na sobě. Došla jsem k tomu nejdůležitějšímu, a to že nejsem oběť, ale sama tvořím svůj život.“

Helena Dvořáková odmítla další léčbu a položila si klíčovou otázku: „Mám důvěřovat těm, kdo mi říkají, že mi pomůžou, nebo tomu nejtiššímu hlasu, který mi říkal, že je všechno v pořádku. Není to recept! Tohle si musí zodpovědět každý sám a nést za to odpovědnost,“ uzavírá herečka.  

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.