„Rakovinu nemůžeme vymýtit jako infekční choroby,“ říká imunoložka Blanka Říhová
Zabývá se experimentální onkologií. Je předsedkyní Učené společnosti a hostovala na zahraničních univerzitách. Je naděje, že díky výzkumu dokážeme někdy rakovinu vymýtit?
„Rakovinu nemůžeme vymýtit jako infekční choroby. Je to způsob života buněk, které v jednom momentě převezmou špatné signály,“ vysvětluje imunoložka Blanka Říhová v pořadu Blízká setkání Stáni Lekešové.
„Pokud ale dnes někdo přijde včas, dá se skoro stoprocentně vyléčit nebo udržet řadu let bez příznaků.“ Sama Říhová měla během kariéry možnost vyzkoušet u dvou pacientek i experimentální léčbu.
Dá se aktivovat imunitní systém? Jak funguje Učená společnost? Jak skloubila vědeckou práci a rodinu? Které země procestovala, a kam by se ráda vrátila? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Lék na rakovinu prsu už testujeme na pacientech. Za rok ale nebude, říká chemik a biolog Jiří Neužil
Najít lék proti rakovině je snem mnohých vědců. Chemik a biolog Jiří Neužil se nádorovými chorobami intenzivně zabývá. Jak daleko je ještě od zázračného léku?
-
Alkohol není rizikovým faktorem vzniku rakoviny. A je nebezpečné ho úplně potlačit, říká lékař
Obecně platí, že za zvýšeným výskytem rakoviny může životní styl. Přejídání se a alkohol. Julius Šičák z IKEM to uvádí na pravou míru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.