„Rakovinu nemůžeme vymýtit jako infekční choroby,“ říká imunoložka Blanka Říhová

4. duben 2019

Zabývá se experimentální onkologií. Je předsedkyní Učené společnosti a hostovala na zahraničních univerzitách. Je naděje, že díky výzkumu dokážeme někdy rakovinu vymýtit?

„Rakovinu nemůžeme vymýtit jako infekční choroby. Je to způsob života buněk, které v jednom momentě převezmou špatné signály,“ vysvětluje imunoložka Blanka Říhová v pořadu Blízká setkání Stáni Lekešové.

„Pokud ale dnes někdo přijde včas, dá se skoro stoprocentně vyléčit nebo udržet řadu let bez příznaků.“ Sama Říhová měla během kariéry možnost vyzkoušet u dvou pacientek i experimentální léčbu.

Dá se aktivovat imunitní systém? Jak funguje Učená společnost? Jak skloubila vědeckou práci a rodinu? Které země procestovala, a kam by se ráda vrátila? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová