Nemám psaní jako fabriku a nikdy nevím, jestli něco nového přijde, přiznává spisovatel Jiří Hájíček
Jeho nový román má název Drak na polní cestě. „Je to druh románu, který nenapíšete od stolu. Musíte dělat rešerše, mluvit s lidmi… To mi trvalo nejdéle,“ popisuje autor. Co dalšího prozradil o své nejnovější knize? Co je hlavním motivem jeho románů? Kde strávil dětství? Píšou se mu snadněji mužské postavy? Jaké knihy čte on sám?
Práce tzv. v terénu byla dlouhá. O to kratší pak prý bylo psaní. „Draka na polní cestě jsem psal asi nejrychleji ze všech svých knih, přibližně tři čtvrtě roku."
„Málokdy píšu lineárně, tedy od začátku do konce. U Draka jsem nezačínal začátkem a často předělávám i konce,“ dává Jiří Hájíček nahlédnout pod pokličku svého psaní.
„Vydám jednu knihu za tři nebo čtyři roky. Témata si hodně promýšlím dopředu a musí se mě dotýkat. Musím cítit, že k tématu mám co říct a stojí za to, abych knihu napsal. Téma je pro mě hodně důležité. Myslím, že píšu romány, které jsou vždycky o něčem.“
„Když mi vyjde nová kniha, tak se nikdy nedívám dopředu a vlastně nevím, co budu psát a jestli vůbec budu psát. Nemám psaní jako fabriku a je pro mě vždycky otazník, jestli něco nového přijde,“ uzavírá spisovatel v Blízkých setkáních.
Související
-
Spisovatelka Bianca Bellová vydává nový román: Je věnovaný ženám, které tkají předivo světa
Román Neviditelný muž vychází z rukopisu, který jsem měla v šuplíku a nikdy nevyšel, říká spisovatelka, překladatelka a tlumočnice Bianca Bellová.
-
Aristokratka láká víc než zámek, proto raději neprovázím, směje se píšící kastelán Evžen Boček
Kastelán a spisovatel Evžen Boček přirovnává psaní knih o aristokratce k háčkování. „Bral jsem to jako relax,“ svěřil se v Blízkých setkáních.
-
Díky příběhům pamětníků si uvědomuju, jak dobře se mám, přiznává spisovatelka Wilková
Začínala jako fotografka a reportérka, dnes je úspěšnou spisovatelkou. O čem je její poslední kniha Když přišli psi z beskydského pomezí? A čím ji fascinuje Řecko?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.