Díky příběhům pamětníků si uvědomuju, jak dobře se mám, přiznává spisovatelka Wilková

6. září 2024

Začínala jako fotografka a reportérka v ostravských podnikových a regionálních novinách. Nyní se zaměřuje na rozhovory se zajímavými osobnostmi a společenská témata v magazínu MF DNES. Především je to ale velmi oblíbená spisovatelka, které teď vychází román z beskydského pomezí Když přišli psi. Kde bere Scarlett Wilková inspiraci pro své románové postavy? Čím ji fascinuje Řecko? A využila někdy seznamování na internetu?

Poslední kniha Scarlett Wilkové se odehrává na Valašsku, v regionu, kde sama žije. „Mám ten kraj moc ráda. V době, kdy jsem ještě vyhledávala pro Paměť národa vzpomínky pamětníků, potkala jsem právě tady spoustu starých lidí, kteří mi vyprávěli, jaké hrůzy se tu odehrávaly v roce 1944, když sem přišli nacisti hledat partyzány. Celé Beskydy se tehdy otřásaly štěkotem jejich psů. Přišlo mi přirozené v tuto chvíli napsat něco z tohoto prostředí,“ vypráví spisovatelka.

Nová kniha Scarlett Wilkové Když přišli psi

Vyslechnuté živé kulturní dědictví se ale stalo základem i její románové prvotiny, která se stala naprostým čtenářským hitem. Kniha Až uvidíš moře vypráví o řecké komunitě, která v 50. letech emigrovala do Československa na severní Moravu. „Úspěch knížky mě dodnes šokuje. Říkala jsem si, koho budou zajímat řečtí emigranti? Jejich příběhy ale byly tak zajímavé a bylo jich tolik, že jsem to zkrátka musela přetavit v knihu.“

Čtěte také

Díky příběhům pamětnic a pamětníků se Scarlett Wilková stala úspěšnou spisovatelkou, svědectví konkrétních lidí jí ale změnila život ještě jinak. „Často šlo o zdánlivě obyčejné příběhy obyčejných lidí. Pak ale v jejich vyprávění zazněl motiv, který mě přiměl si uvědomit, jak odlišné životy tito lidé vedli, že uvažovali jinak než my a měli úplně jiné starosti. Když mám nějaké problémy, pomáhá mi to uvědomit si, že se vlastně pořád mám ještě hodně dobře...,“ dodává pro Blízká setkání Scarlett Wilková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.