Válka na Ukrajině připomíná Řekům jejich vlastní tragický osud, ví spisovatelka Scarlett Wilková
Novinářka a spisovatelka Scarlett Wilková vydala svůj první román Až uvidíš moře. Proč jí uchvátil právě příběh řeckých válečných uprchlíků? Proč považuje za důležité zpracovávat příběhy pro Paměť národa? Jaké bylo její setkání se zpěvačkou Hanou Zagorovou, o které napsala knihu? Dozvíte se v záznamu rozhovoru.
„Přišlo mi zajímavé, jak málo lidí ví, jak se sem Řekové dostali. V Řecku byla v roce 1948 občanská válka. Lidé bojovali na straně komunistů, protože jim věřili, a válku prohráli. Socialistické země včetně tehdejšího Československa jim proto nabídly azyl. Mnozí rodiče sem posílali děti už před jejím propuknutím, protože je chtěli uchránit před válkou,“ vypráví spisovatelka.
Paralela s válkou na Ukrajině
Řekové žijící tady prý prožívají válku na Ukrajině velmi silně. „Volala mi jedna ze starých řeckých dam a plakala, že by jí nikdy nenapadlo, že se to může opakovat. Jí samotnou maminka posadila do vlaku do naší země, když jí bylo 10 let. Neměla ani svou panenku, neuměla ani slovo česky. Pro ně je ta paralela s válkou na Ukrajině obrovská,“ uzavírá Scarlett Wilková.
Související
-
Po vydání Listopádu přišly i anonymy. To se mi nikdy nestalo, připouští Alena Mornštajnová
Můj nový román se jmenuje Listopád. Ta čárka je tam záměrně, protože v románu listopad 1989 skončil jinak, než všichni doufali, prozrazuje spisovatelka Alena Mornštajnová.
-
S knihou Bílá voda jsem se trápila deset let, přiznává spisovatelka Kateřina Tučková
„Chtěla jsem napsat román o řádových sestrách, protože jsem zjistila, co se s nimi dělo během minulého režimu," odhaluje spisovatelka Kateřina Tučková.
-
Spisovatelka Karin Lednická: Sjíždíme pořád dokola destruktivní scénáře. Varovné signály nevnímáme
Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie, to je nová kniha Karin Lednické. „Životice byly dějištěm velmi krvavé tragédie,“ přibližuje spisovatelka v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.