Po vydání Listopádu přišly i anonymy. To se mi nikdy nestalo, připouští Alena Mornštajnová
Můj nový román se jmenuje Listopád. Ta čárka je tam záměrně, protože v románu listopad 1989 skončil jinak, než všichni doufali, prozrazuje spisovatelka Alena Mornštajnová. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Je to moje představa, jak by se vyvíjela společnost, kdyby se události roku 1989 nepovedly. Po roce 1968 byla normalizace plíživá. V mé knize k tomu přelomu došlo během jediné noci. V zemi nastal vojenský převrat, armáda se chopila moci a začala pronásledovat své odpůrce. V knize jsou dvě hlavní hrdinky. Moje vrstevnice Maja, matka dvou dětí a dívka, která vyrůstá v tzv. ozdravovně, kde byly děti vychovávány k tomu, aby se staly oporou socialismu a patřily k privilegované vrstvě.“
Mladí si díky knížce dokáží dobu představit
Jaké jsou na knihu ohlasy? „Příznivé jsou od lidí, kteří tu dobu pamatují. Říkají, že je dobře, že jsem to napsala. Mladí píší, že tu dobu nezažili, ale díky knížce si to teď dokáží lépe představit. Přišly i anonymy, což se mi u žádné knihy nestalo. Nebyly obzvlášť hrubé, psali mi třeba, že se mohlo jezdit na Kubu. Na knížku jsou buď názory kladné, nebo naprosto odmítavé.“
Jak dodala Alena Mornštajnová, sama o knížkách dlouho přemýšlí. „Listopád jsem napsala, až když jsem vydala čtyři knihy a nikdo se toho tématu nechopil.“ V době revoluce jí bylo 26 let, měla dvě dcery a uvažovala, co bude dělat po mateřské. „Škola, kde jsem učila angličtinu, mi dovolila studovat VŠ při zaměstnání. To byl rok 1990. Moje dcera i já jsme tak šly do první třídy. Pro mě listopad přišel v nejvyšší čas.“
Jak se líbil Listopád její dceři a švagrové, které byly prvními čtenářkami? Jakým stylem píše? Co chystá nového pro děti? Jak hodnotí současnou dobu pandemie?
Související
-
Miroslav Bobek a Alena Mornštajnová ve Vypravěčích Ester Kočičkové a Václava Kopty
Ředitel Zoo Praha a spisovatelka. Setkání osobností, které mají dar vyprávět příběhy.
-
„Chtěla jsem napsat o tom, jak si lidé ubližují slovy.“ Alena Mornštajnová o knize Tiché roky
Román Tiché roky popisuje komplikovaný vztah otce a dcery. S autorkou si o něm povídala Tereza Kostková v pořadu Blízká setkání.
-
Moje cesta není cesta šamana, prohlašuje spisovatel Josef Formánek
Pravidelně cestuje na Siberut, ostrov v Indickém oceánu, kde dokonce podstoupil šamanskou zkoušku. Nesložil ji. V Blízkých setkáních ale přiznal, že je rád.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.