„Chtěla jsem napsat o tom, jak si lidé ubližují slovy.“ Alena Mornštajnová o nové knize

24. květen 2019

Román Tiché roky popisuje komplikovaný vztah otce a dcery. S autorkou si o něm povídala Tereza Kostková v pořadu Blízká setkání.

„To jsme zažili určitě všichni. Někdy něco vyřkneme a druhý to špatně pochopí. Slovo je mocná zbraň. A stejně tak nebezpečné může být mlčení. Lidé si můžou být blízcí, třeba z jedné rodiny, ale nedokážou mluvit o tom, o čem by měli. Konflikt mezi nimi je zbytečný, stačilo by si o něm promluvit,“ vysvětluje Alena Mornštajnová.

Alena Mornštajnová

Dnes už zkušená autorka svoji první knihu Slepá mapa psala neuvěřitelných deset let. „Zjistila jsem totiž, že psát neumím. Příběh jsem měla vymyšlený, ale neuměla ho převést do slov. Bylo to zklamání,“ popisuje. „Dodnes mám syndrom první věty. Ta mi dá nejvíc práce.“

Kdo je jejím prvním čtenářem? Který ze svých románů má ráda? Jak se píše dětská kniha? Mívá strach, jak čtenáři její knihu přijmou? Co chystá? Pořád se věnuje překladům?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.