„Chtěla jsem napsat o tom, jak si lidé ubližují slovy.“ Alena Mornštajnová o nové knize

24. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alena Mornštajnová

Román Tiché roky popisuje komplikovaný vztah otce a dcery. S autorkou si o něm povídala Tereza Kostková v pořadu Blízká setkání.

„To jsme zažili určitě všichni. Někdy něco vyřkneme a druhý to špatně pochopí. Slovo je mocná zbraň. A stejně tak nebezpečné může být mlčení. Lidé si můžou být blízcí, třeba z jedné rodiny, ale nedokážou mluvit o tom, o čem by měli. Konflikt mezi nimi je zbytečný, stačilo by si o něm promluvit,“ vysvětluje Alena Mornštajnová.

Alena Mornštajnová

Dnes už zkušená autorka svoji první knihu Slepá mapa psala neuvěřitelných deset let. „Zjistila jsem totiž, že psát neumím. Příběh jsem měla vymyšlený, ale neuměla ho převést do slov. Bylo to zklamání,“ popisuje. „Dodnes mám syndrom první věty. Ta mi dá nejvíc práce.“

Kdo je jejím prvním čtenářem? Který ze svých románů má ráda? Jak se píše dětská kniha? Mívá strach, jak čtenáři její knihu přijmou? Co chystá? Pořád se věnuje překladům?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová