Spisovatelka Bianca Bellová: Můj nový román Neviditelný muž je věnovaný ženám, které tkají předivo světa
Román Neviditelný muž vychází z rukopisu, který jsem měla v šuplíku a nikdy nevyšel. Je to moje prvotina, ke které jsem se po letech vrátila a čerpala z ní, říká spisovatelka, překladatelka a tlumočnice Bianca Bellová. Jak se vyrovnává s působením umělé inteligence z hlediska překladů? A ztrácíme podle ní citlivost vůči jazyku?
„Román začíná větou: ,Nikdy se nehrabej v minulosti vlastní rodiny a neotevírej staré dopisy.' Přesně to hlavní hrdinka udělá. Dozví se spoustu věcí, které by raději nevěděla, ale zároveň je to očistný proces,“ říká Bianca Bellová.
Byla inspirací její bulharská babička? „V mnoha textech mi vždy vykrystalizuje postava nějaké archetypální babičky, která už má odžito, formuje své okolí, ale zároveň je schopná ho zahrnout láskou i obětováním. Je to věnované ženám, které tkají předivo světa.“
Na psaní je nejhorší veřejná kritika
Román Neviditelný muž vznikl během rezidenčního pobytu v Itálii. „Ten román už jsem měla v sobě hotový, ale potřebovala jsem čas na sepsání.“ Jak rezidenční pobyt probíhá? „Můj italský nakladatel nabídl, že si mohu půjčit jeho byt v San Remu. České literární centrum mě vybavilo nějakým kapesným, abych tam neživořila. Pomáhá i program Kreativní Evropa. Mně udělil Cenu Evropské unie za literaturu a ta mi hodně otevřela dveře k zahraničním nakladatelstvím.“
Jak se vyrovnává s ohlasy a kritikou čtenářstva? „Cíleně to nevyhledávám. Na psaní je nejtěžší věc, že se vydáváte všanc veřejné kritice. Kdybych nebyla schopná se s tím popasovat, nemohla bych psát. Největší odměna je, když někdo napíše, jakou to v něm vyvolalo emoci.“
Související
-
‚Obrovská pocta.‘ Česká spisovatelka Bianca Bellová vyhrála literární cenu v Británii
Bianca Bellová vyhrála britskou literární cenu EBRD za svou knihu Jezero, která reflektovala situaci na Ukrajině „Nebyl to záměr,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas.
-
Spisovatelka Petra Soukupová: Při psaní si půjčuju něco z lidí, které znám. Příběhy si ale vymýšlím
Její poslední kniha navazuje na titul Marta v roce vetřelce. Je příběhem ženy, která se vydá na pouť do Santiaga de Compostela. „Marta trochu zestárla a teď zažívá pouť.“
-
Spisovatelka Petra Dvořáková: Potřebuju se napojit na postavy svých knih. Jinak to dopadá špatně
Pracovala ve zdravotnictví, ale časem se stala uznávanou autorkou. Nezvykla si ale úplně. „Tajně říkám, že uvnitř jsem pořád nejvíc zdravotní sestřička,“ prozrazuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.