„Nebuďte ideální oběť.“ Tři základní rady instruktora sebeobrany
Tmavá noc, opuštěná ulička, někdo vás sleduje. Co budete dělat? Ztuhnete, promluvíte rázně na útočníka nebo si řeknete, že nejúčinnější obranou je útěk?
Většina lidí radí útěk. „Má to jeden háček. Musíte umět běhat. Když jste za padesát metrů zadýchaní, tak to není nejlepší strategie,“ říká Pavel Houdek, právník a instruktor kurzů sebeobrany.
„Nejdůležitější je nastavit si hlavu, aby člověk v krizové situaci neztuhnul. Je dobré přemýšlet, co byste v takové situaci dělali,“ radí Houdek v pořadu Dva na Dvojce. Jak útočníka zaskočit?
Mluvte rázně a vykejte
„Útočník si svoji oběť nejdřív testuje. Když za vámi někdo půjde, otočte se a ostrým hlasem se zeptejte, jestli něco hledá, protože jste si všimla, že jde za vámi. Pak máte slušnou šanci, že tu akci překazíte. Něco zamumlá a zkusí to na další oběť, která se skrčí a bude koukat někam jinam. Nebuďte ta ideální oběť.“
Jsou tři pravidla:
- mluvte rázně
- vykejte
- opakujte jednu větu pořád dokola
„Mluvte rázně, abyste ukázali, že se nebojíte,“ vysvětluje Houdek. „Vykáním si držíte odstup. Navíc okolí vidí, že se neznáte,“ doplňuje. „A jednu větu opakujte proto, že vám mozek moc nebude fungovat. Na kurzech to nacvičujeme. Třeba věty: Nechte mě být! Běžte pryč!“
Jak to nepřehnat s obranou? Jak by měly na šikanu reagovat děti? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Psycholog: Jste obětí šikany? Nebojte se začít mluvit!
Šikana na pracovišti, mobbing a bossing. Jaký je mezi nimi rozdíl? Co vůbec už šikana je a co ještě ne? A jak se jí dá vůbec vzdorovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.