Miroslav Bárta: Koronavirová pandemie nás poučila. Věřím, že budeme odolní k dezinformacím

1. leden 2021

Naše společnost je silná. Věřím, že budeme mnohem víc odolní k dezinformačním kampaním a do politiky budou pronikat vědci, zamýšlí si egyptolog v pořadu Jak to vidí... 

Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog

Obyčejný pozdrav buďte zdráv dostal v roce 2020 nový rozměr. „Myslím, že jsme poučenější. Ze dne na den se ukázalo, že žádný strom neroste do nebe,“ myslí si egyptolog Miroslav Bárta. Reaguje tím na koronavirovou pandemii, která ochromila společnost po celém světě. Méně spěchat a více dbát na to, abychom žili stabilním způsobem, to je návod, který je podle Bárty poselstvím do roku 2021.

„Naše společnost se zásadně proměnila a zaplatili jsme poměrně vysokou cenu,“ připomíná egyptolog v pořadu Jak to vidí.... „Naše společnost je silná. Věřím, že budeme mnohem víc odolní k dezinformačním kampaním. Do politiky budou pronikat vědci.“ 

Další témata rozhovoru: vzestupy i pády civilizací; inspirace starým Egyptem; ambice společnosti pro rok 2021.

autoři: Zita Senková , Miroslav Bárta , juk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.