Jiří Hlaváč: Zpěvák si sám mši nezazpívá, hudebník nezahraje
Pospolitost je jedním ze základních rysů celého období Vánoc. A tato situace se už v budoucnu nedá nahradit, už se to stalo. Profesor, hudebník a pedagog Jiří Hlaváč reaguje na letošní restrikce kvůli omezení šíření koronaviru.
Předvánoční a vánoční čas je v křesťanské kultuře spojený s hudbou, adventními koncerty a mšemi. Letos je ale výjimečná situace – kvůli opatřením a restrikcím, která mají omezit šíření koronaviru, jsou akce zakázané nebo je počet návštěvníků výrazně zredukován.
Čtěte také
Vyjádření pospolitosti
Například vstupenky na půlnoční mši v pražské katedrále Svatého Víta lidé rozebrali za jeden jediný den. Jak nucené ztišení vnímá samotný hudební svět? „Je to komplikované,“ reaguje v pořadu Jak to vidí…klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč.
„Před několika dny jsem se potkal s varhaníkem svatovítského chrámu Josefem Kšicou a on se zmínil o tom, že se půlnoční mše uskuteční. Gratuloval jsem mu a říkal, že to není jen tradice, je tam i určité vyjádření pospolitosti,“ míní Jiří Hlaváč.
Vnitřní očista
Vrací se i k zážitkům z dětství, kdy chodíval s dědečkem varhaníkem pravidelně na půlnoční mši do kostela ve Zlíně. „Zpěváci ze sboru a i ti, kdo seděli v doprovodném orchestru, to považovali za vrchol celoročního snažení. Bylo evidentní, že se vidí strašně rádi, a že chtějí dát těm, kteří do kostela přijdou, své vyjádření a poděkování a tudíž hudební dárek,“ zamýšlí se Hlaváč. Dodává, že nejen pro posluchače, ale i hudebníky a zpěváky na kůru, to opravdu byla vnitřní očista.
Najednou je tato možnost podle Hlaváče profesionálním, ale i amatérským ansámblům, znemožněna. „Jestliže se bavíme o tom, že sportovci se mohou jít proběhnout do lesa nebo na louku do parku – zpěvák si tu mši sám nezazpívá. A jeden hudebník si ji sám doma nezahraje,“ upozorňuje Jiří Hlaváč. A dodává, že v tomto ohledu vnímá určitou míru lítosti.
Další témata rozhovoru: úkaz Betlémské hvězdy; zavřená muzea a výjimky; dopady restrikcí na oblast kultury; ztišení v období vánočních svátků.
Související
-
David Mareček: Ministerstvo jedná pružně. Miliardová injekce ale kultuře asi stačit nebude
Kulturní život se vlivem karanténních opatření z velké části přesunul do on-line prostředí. Změní pandemie pohled na kulturu? A bere ji stát co do pomoci dostatečně vážně?
-
Lubomír Zaorálek: Kultura nesmí zaniknout dřív, než se bude moct vrátit zpátky do života
Kultura patří k oblastem, které pandemie a s ní související karanténní opatření zasáhla nejsilněji. Co udělá stát pro přežití kultury v následujících měsících?
-
Přepis: Jak to vidí hudebník a pedagog Jiří Hlaváč 23. prosince 2020
Hostem byl hudebník a pedagog Jiří Hlaváč .
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.