Lubomír Zaorálek: Kultura nesmí zaniknout dřív, než se bude moct vrátit zpátky do života

9. duben 2020

Kultura patří k oblastem, které pandemie a s ní související karanténní opatření zasáhla nejsilněji. Skončí lidé, které kultura živí, na úřadech práce? Co udělá stát pro přežití kultury v následujících měsících?

 

Konkrétní opatření, která vláda na záchranu kultury chystá, by měla být známá během dneška, slibuje ministr kultury Lubomír Zaorálek v pořadu Jak to vidí... Momentálně prý vláda připravuje záchranný balíček v celkové hodnotě převyšující jednu miliardu korun.

Zhruba 400 milionů korun by mohlo putovat na podporu nezávislých kulturních institucí, které nemají vlastního zřizovatele. „Jde o to, aby stávající kulturní struktura nezanikla dřív, než se bude moct vrátit zpátky do života,“ shrnuje Zaorálek na Dvojce.

Nestačí říct, že je na tom dnes kultura špatně, protože je na tom stejně jako třeba gastronomie nebo cestovní ruch. Je potřeba vysvětlit, co je na ní specifické. Jsou to instituce, které fungují ve zvláštním režimu, protože jejich velká část funguje na neziskovém principu. Nejsou zařízeni na generování zisku. Žijí z dotací, grantů a sponzorů a ve chvíli, kdy přicházejí o část příjmů z výnosů, nejsou schopní si vzít třeba půjčku. Právě pro ně je potřeba najít program, který by jim umožnil přežít.
ministr kultury Lubomír Zaorálek

Pomoc potřebuje nezávislá a regionální kultura

„Je to poměrně významná síť regionální kultury, která funguje z příjmů od návštěvníků anebo se hlásí do různých grantových programů. Těm se dnes snažíme pomoct, aby toto období přežili.“

„Máme s nimi zkušenost. Víme, že to jsou profesionálové a že to, co dělají, dělají dobře.“ Ministr kultury doplňuje, že se to netýká pouze divadel a hudebních projektů, ale také malých nakladatelství a dalších nezávislých institucí.

Čtěte také

Další část financí by měla putovat regionálním divadlům, muzeím, orchestrům a galeriím, jejichž zřizovateli jsou města a obce, ale přesto jejich situace nemusí být brzy jednoduchá. „Navrhujeme, že bychom jim pomohli za předpokladu, že by se k nim jejich město neobrátilo zády a nesnižovalo jim příspěvek.“

Uvolňovat se bude krok za krokem

Pokud jde o časový horizont, čeká vláda na prognózu epidemiologů. Ta by měla určit jasnější obrysy uvolňování karanténních opatření. Třeba hrady a zámky nebo malá knihkupectví by mohly otevřít dřív než divadla, nastiňuje Zaorálek.

„Není lehké plánovat pomoc na půl roku dopředu, když si nikdo neumí představit, kam se za tu dobu dostaneme,“ vysvětluje ministr kultury. Proto jsou chystaná opatření koncipovaná krok za krokem s užším výhledem na nadcházející dva měsíce.

Vláda se podle Zaorálka sice chystá projednávat i delší časový plán. Kroky k záchraně jednotlivých kulturních institucí je ovšem potřeba činit už teď.

Další témata rozhovoru: tip na knihu od Lubomíra Zaorálka; nakladatelský sektor versus polygrafický průmysl; kdy se otevřou knihkupectví; tip na divadelní představení.

autoři: Zita Senková , and

Související