Milovala bridž, balet, zatuchlou vůni archivů... a Bróďu. Osudové ženy: tanečnice a badatelka Bíba Brodská
Říkali jí Bíba. Navzdory vrozené vadě se aktivně věnovala tanci a tenisu. Talentovaná byla ale i v dalších směrech. Stála u zrodu české taneční historiografie. Díky jejímu badatelskému nadšení a úsilí vznikly kompletní dějiny tuzemského baletu. Dlouhá léta působila jako vysokoškolská profesorka. Jejím manželem byl Vlastimil Brodský. V dokudramatu ji ztvárnila Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Růženu Merunkovou, Jana Zadražila nebo teatroložku Lucii Čepcovou.
Použité zdroje a literatura:
Dědek, Honza: Česká hoka v Praze. In Reflex 5/2007.
Divadlo v Kotcích: nejstarší pražské městské divadlo 1739–1783. Sestavil a redigoval František Černý a kol. Praha: Panorama, 1992.
Faltýnek, Vilém. Božena Brodská: Orální historie – Rozhovory s osobnostmi českého divadla (on-line).
Související
-
Vlastimil Brodský. Výjimečný herec s laskavým a někdy hodně černým humorem
Jeden z nejvýraznějších českých herců se narodil 15. prosince 1920 v Ostravě Hrušově. Jeho domovskou scénou bylo víc než 40 let pražské Divadlo na Vinohradech.
-
Za války jí swing zakazovali nacisti, po válce komunisté. Osudové ženy: Inka Zemánková
Proslavil ji hit z filmu Hotel Modrá hvězda. Tak jako slunečnice každým dnem i ona se snažila otáčet za sluncem. V jejím případě bylo ovšem často zataženo.
-
Tančila i v koncentračním táboře. Osudové ženy: Nina Jirsíková
Tanečnice, choreografka a kostýmní výtvarnice Nina Jirsíková propadla divadlu ještě před válkou. Vrchol kariéry ale prožila v koncentračním táboře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.