Vlastimil Brodský. Výjimečný herec s laskavým a někdy hodně černým humorem
Jeden z nejvýraznějších českých herců se narodil 15. prosince 1920 v Ostravě Hrušově. Jeho domovskou scénou bylo víc než 40 let pražské Divadlo na Vinohradech. Zde odehrál své nejslavnější role a potkal i mnoho přátel. Těm nejlepším parťákům říkal Pepíci, podle kolegy Josefa Bláhy, se kterým hrál snad nejraději. Díky filmu se seznámil se svou druhou ženou Janou Brejchovou. Na jejich osmnáctileté soužití vzpomínal s milým pousmáním, které však v sobě mělo i jistou trpkost.
Napovídají to alespoň jeho slova, kterými konec manželství komentoval: „Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát.“
Vlastimil Brodský získal také mnoho tuzemských i zahraničních cen a byl dokonce v Hollywoodu na oscarovém nominačním večeru. Úspěch mu ale do hlavy nikdy nestoupl. I když patřil ke špičkám své herecké generace, sám o sobě celý život pochyboval.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Úžasné životy: Vlastimil Brodský podle Petry Černocké
Zpěvačka byla sestřenicí herecké legendy. Byť je od sebe dělil výrazný věkový rozdíl. „Seznamovali jsme se až v průběhu života,“ svěřuje se Černocká v dokumentu.
-
Josef Bláha. Charismatický sympaťák s podmanivým hlasem
Akademik Filip v Návštěvnících, inspektor Brůžek v seriálu Hříšní lidé města pražského. To jsou některé z postav Josefa Bláhy, který se narodil 8. června 1924.
-
Chtěla jsem, aby se na maminku nezapomnělo, vysvětluje Tereza Brodská vznik knihy o Janě Brejchové
V knize se zrcadlí životní příběh známé herečky očima její dcery. „Už před 15 lety si maminka přála, aby vznikla její fotografická kniha,“ vypráví Tereza Brodská.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka