Vlastimil Brodský. Výjimečný herec s laskavým a někdy hodně černým humorem

15. prosinec 2021

Jeden z nejvýraznějších českých herců Vlastimil Brodský se narodil před 101 lety, 15. prosince 1920. V Ostravě Hrušově. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Jeho domovskou scénou bylo víc než 40 let pražské Divadlo na Vinohradech. Zde odehrál své nejslavnější role a potkal i mnoho přátel z hereckého světa. Těm nejlepším parťákům říkal Pepíci, podle kolegy Josefa Bláhy, se kterým hrál snad nejraději.

Celý život o sobě pochyboval

Díky filmu se seznámil se svou druhou ženou Janou Brejchovou. Na jejich osmnáctileté soužití vzpomínal s milým pousmáním, které však v sobě mělo i jistou trpkost. Napovídají to alespoň jeho slova, kterými konec manželství komentoval: „Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát.“

Vlastimil Brodský získal také mnoho tuzemských i zahraničních cen a byl dokonce v Hollywoodu na oscarovém nominačním večeru. Úspěch mu ale do hlavy nikdy nestoupl. I když patřil ke špičkám své herecké generace, sám o sobě celý život pochyboval.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit slavnému spisovateli zlatého věku sci-fi.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související