Josef Bláha. Charismatický sympaťák s podmanivým hlasem
Akademik Filip v Návštěvnících, inspektor Brůžek v seriálu Hříšní lidé města pražského nebo hudební skladatel Petr Karát v komedii Hodíme se k sobě, miláčku. To jsou některé z nejslavnějších postav Josefa Bláhy, který se narodil 8. června 1924. Prvních jedenáct let života prožil na samotě v hájence uprostřed slovinských hvozdů. Když se s rodinou stěhoval do Československa, neuměl česky ani slovo, přesto později češtinou vládl lépe než leckterý rodilý mluvčí.
Související
-
České sci-fi filmy
Od Večerníčku Robot Emil přes filmy Klaun Ferdinand a raketa, Ikarie XB1, Kybernetická babička až po Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Akce Bororo či seriál Návštěvníci.
-
Rada Vacátko vždycky jezdil na místo činu. Byl to workoholik, tvrdí policejní historik
Vraždy, loupeže, drogy a prostituce. Za první republiky proti nim bojoval i rada Vacátko se svými kolegy. Všichni skutečně žili a případy, které líčí TV seriál, se staly.
-
Vražda za dvacku. Jeden z posledních případů rady Vaňáska alias Vacátka
Skutečný případ z roku 1934. Kdo mohl mít zájem na smrti nemajetné 70leté vdovy v pražské nouzové kolonii na Děkance za zdí dnešní pražské Pankrácké věznice?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.