Ema Destinnová. Pěvkyni, které ležel u nohou celý svět, Národní divadlo odmítlo
Narodila se 26. února 1878 jako Emilie Paulina Jindřiška Kittlová tzv. se stříbrnou lžičkou v ústech. A své poslední dny trávila na zámku. Její otec Emanuel Kittl, důlní podnikatel, jí platil vychovatele a domácí učitele hry na housle a klavír. A jako 14letou ji přivedl k manželům Thomasi Loewemu a Marie Loewe Destinnové, aby zde studovala zpěv. Získala u nich seběvědomí, které se jí později hodilo, když ji odmítali. Vytrvala, dokud neprorazila. Vdala se sedm let před smrtí.
Od malička svéhlavá Ema, přivádějící svými rozmary většinu vychovatelů k zoufalství, se nejprve vzpouzela i své učitelce zpěvu. Ta ale dokázala její odpor vlídnou důsledností proměnit ve zdravou ctižádost.
Sebevědomí navzdory
Když od ní po pěti letech výuky odcházela, byla nejen výborně pěvecky připravena, ale měla i potřebné umělecké sebevědomí. To se jí velmi hodilo, když ji postupně odmítlo pražské Národní divadlo, drážďanská opera i berlínské Theater des Westens.
Ema přesto vytrvala: Získala angažmá v berlínské Dvorní opeře, hostovala v londýnské Covent Garden a osm let zpívala v newyorské Metropolitní opeře – slavné MET.
Spiritismus a rybaření
Když ji za první světové války rakouská policie pro podezření ze špionáže znemožnila návrat do Ameriky, usadila se v zámku ve Stráži nad Nežárkou, který předtím zakoupila, a setrvala tu i po konci pěvecké kariéry.
Přestože se sedm let před smrtí vdala, ke konci života tu žila spíše osaměle. Psala svůj román, věnovala se spiritismu a vášnivě ráda rybařila. Zemřela 28. ledna 1930 v nemocnici v Českých Budějovicích na mozkovou mrtvici. Pochována je na národním pohřebišti na Vyšehradě.
Související
-
„Ema Destinnová milovala cyklistu a nechala se tetovat.“ Obrazy Ivy Hüttnerové odhalují tajemství
„Proč maluju právě to, co maluju? Já mám třeba hrozně ráda Destinnovou a hrozně ráda se o ní dovídám co nejvíc podrobností,“ svěřuje se známá malířka a herečka v rozhovoru.
-
Byla i v protirakouském odboji. Obklopená davy zemřela doma osamělá. Osudové ženy: Ema Destinnová
Uznávali ji v cizině. Miloval ji císař Vilém II. i Caruso. Doma se k ní vděčně ale nechovali. A přes spoustu ctitelů lásku nepoznala.
-
Úžasné životy: Ema Destinnová podle Andrey Kalivodové
Hudba byla pro Emu Destinnovou vším a svým nádherným hlasem si podmanila svět. O světoznámé pěvkyni bude mluvit dlouholetá sólistka Národního divadla Andrea Kalivodová.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.