Rada Vacátko vždycky jezdil na místo činu. Byl to workoholik, tvrdí policejní historik
Vraždy, loupeže, drogy a prostituce. Za první republiky proti nim bojoval i rada Vacátko se svými kolegy. Všichni skutečně žili a případy, které líčí TV seriál, se staly.
„Faktótum nefaktótum, já si myslím, že když ženská někoho zabije, že se ho pak bojí a že ho přikryje. A tenhle byl nejen přikrytý, ale i pěkně zastlaný.“ To je jedna z nesmrtelných replik rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Premiéru měl před 45 lety.
Slavný rada
Jak říká policejní historik a emeritní policejní rada Miloš Vaněček, předobrazy seriálových (zlo)činů existovaly. Stejně jako postava rady Vacátka. Ve skutečnosti se jmenoval Josef Vaňásek.
Seriálový policejní rada v podání Jaroslava Marvana byl osobností. A byl jí i jeho předobraz Josef Vaňásek. „Z dobových fotek je vidět, že to byla persona.“ Byl vzdělaný, schopný a chytrý. „Vždycky jezdil osobně na místo činu a nikdy nevyšetřoval od stolu. Byl to vlastně workoholik.“
Slavná mordparta
Účastnil se taky různých policejních kongresů, kde reprezentoval Československo. „Myslím, že si uvědomoval, že je dobrý a tohle bral jako ocenění.“ Vaňáskovy zápisky, které si údajně vedl, se bohužel nedochovaly. „Spálila je údajně jeho paní. Zachovalo se jen album s fotkami a pero, obyčejná násadka.“
Práce pánů z tzv. čtyřky nebyla nijak idylická. „Jejich výbavou byly pevné polobotky, notýsek a dobře ořezaná tužka.“ Protože se neproplácely tramvajové lístky, vlekli delikventy často v želízkách přes celou Prahu. „Oficiálně existoval tzv. anton, ale pro řadového detektiva auto k dispozici nebylo.“
Bílý mor
Tehdejší policie bojovala s podobnými nešvary jako dnes. Včetně drog. Dokládá to televizní a skutečný Případ lichého střevíce. „Na rozdíl o filmu byla obětí předávkování poštovní úřednice, která zabruslila do bohémského prostředí, kde se seznámila s kokainem. Obviněn a souzen byl pak nějaký pan Petřík, který chtěl napsat knihu Karavana snů o životě kokainistky a chtěl se inspirovat jejím chováním.“
Kokain se tehdy pašoval z Německa a byl módní záležitostí hlavně mezi bohatší vrstvou. Později se objevil i v podsvětí a jeho pokoutní prodej kvetl. Zajímavé je, že jeho ceny jsou srovnatelné s dneškem: kolem tisícikoruny. „V Karlových Varech nebo Mariánských Lázních to bylo víc. Inkasovala se tam asi lázeňská přirážka.“
Jak spolupracovali s policí novináři? Jak je to s nevyřešeným případem rozřezaného ženského těla? Pančoval se alkohol? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.