Vražda za dvacku. Jeden z posledních případů rady Vaňáska alias Vacátka

Skutečný případ z roku 1934. Kdo mohl mít zájem na smrti nemajetné 70leté vdovy v pražské nouzové kolonii na Děkance za zdí dnešní pražské Pankrácké věznice? Všechny díly Historie českého zločinu najdete na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Účinkují: Jaroslav Vlach, Mikuláš Převrátil, Jiří Knot, Eva Kodešová, Simona Vrbická-Koptová, Michal Zelenka, Viktor Dvořák, Tomáš Töpfer
Připravili: Bronislava Janečková, Jiří Skoupý a Miloš Vaněček
Hudba: Petr Šplíchal
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 9. 1. 2019
Autorka projektu: Bronislava Janečková

Bylo poledne, když se desetiletý František zastavil u vrátek babiččina domku. Zarazilo ho, že je okno zatažené a branka ke slepicím zavřená. To obvykle nebývala. Lekl se, že jsou u babičky zloději, a zašel k sousedům pro pomoc. Do domku se spolu s ním vrátila i sousedka Štěpánová. Místnost asi čtyři krát čtyři metry byla vzorně uklizená. Babička ležela v posteli. Pozdravili, ale ona jako by je neslyšela. Popošli blíž a uviděli… krev. Měla roztříštěnou hlavu.

Beznaděj v nouzové kolonii

Rodina zavražděné Marie Lachmanové

Marie Lachmanová byla vdova po obchodníkovi s uhlím. Vrcholila hospodářská krize a sedmdesátiletá žena a její rodina byli jedni z těch, které postihla nejvíce.

Domek stlučený ze zbytků prken a plechů v nouzové kolonii na Děkance, téměř za zdí pražské Pankrácké věznice, jí pomohly vystavět její děti. Také moc peněz neměly a maminka jim nechtěla být na obtíž. Hned vedle stála tehdy už téměř hotová majestátní budova Justičního paláce, dnešní Vrchní soud.

Na malém dvorku chovala Marie Lachmanová slepice a přivydělávala si prodejem vajec. Jednou za čas něco málo utržila i za vykrmeného čuníka. Z peněz si však nechávala jen to nejnutnější, většinu dávala rodinám svých dětí. Navíc brala za úplatu do svého domku nocležníky, většinou dělníky, kteří v Praze nacházeli krátkodobou práci. Účtovala si 3 koruny na noc a těm, kteří zůstali déle než týden, dávala slevu.

Pyskatý muž

Podle svědectví sousedů u Lachmanové naposledy nocoval asi čtyřicetiletý vysoký muž s nápadným rtem. Vrchní policejní rada Josef Vaňásek a vyšetřující komisař Zdeněk Borkovec tedy po vrahovi začali pátrat mezi námezdními dělníky. Co když si pyskatého muže budou pamatovat třeba na nedaleké stavbě Justičního paláce?

A měli štěstí. Jeden z dělníků si vzpomněl, že u vdovy Lachmanové bydlel jistý Václav Lelík, který tam prý kdysi bydlel ještě s nějakým dalším Václavem. Jeho příjmení už si ale nepamatoval. Oba byli od Kralup a dojížděli do Prahy vlakem. Jenomže ani jeden z nich už na stavbě nepracoval. Na muže s velkým pyskem si nepamatovali.

Pachatel odhalen

Vraha Václava Starého usvědčil otisk prstu, který zanechal na rozsvícené lampě u postele

Na přihlašovacím úřadě bylo evidováno dvanáct hlášených nocležníků vdovy Lachmanové, ale žádný z toho roku. Svědectví dělníků však brzy dovedla policii na stopu Václava Starého z Horních Beřkovic, které leží na trati kousek od Kralup.

Proti podezřelému svědčil i otisk prstu, který kriminalisté našli na rozsvícené lampě u postele v domku vdovy Lachmanové. Že je Václav Starý oním mužem s velkým rtem si ověřili na nádraží. K dělnickým jízdenkám totiž byly přiřazovány i fotografie.

Pane prezidente…

Byl na svobodě necelý rok. Předtím si vyučený zedník odseděl třináct let za vraždu kolovrátkáře, kterého okradl o dvacet korun. A stejnou částku našel i u Marie Lachmanové. Zavraždil ji v návalu vzteku v noci, když mu vyčítala, že jí dluží za nocleh.

Podruhé už byl Václav Starý odsouzen k trestu smrti, ale prezident Masaryk mu rozsudek změnil na doživotí. Ve vězení přečkal válku a po únoru 1948 vycítil příležitost a jako šedesátiletý napsal Klementu Gottwaldovi z pozice utiskovaného nezaměstnaného. Milost ale nedostal a zemřel ve vězení.

autoři: Bronislava Janečková , and
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...