České sci-fi filmy

6. červen 2021

Už v roce 1960 se stal hrdinou Večerníčku Robot Emil. V kostýmu vystupoval Václav Šašek, hvězda divadla Rokoko. Na festivalu v Benátkách bodoval v roce 1963 film Klaun Ferdinand a raketa. Točil se v dekoracích dalšího slavného sci-fi filmu Ikarie XB1. Klaunem byl Jiří Vršťala. Dalším zajímavým sci-fi filmem byla Kybernetická babička. Film Jiřího Trnky varoval před bezcitností strojů. Nesmíme zapomenout na filmy Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Akce Bororo či seriál Návštěvníci.

Pořad Bijáček, ve kterém si kultovní české filmy pro vaše uši pouští Regina Květoňová a Jan Rosák, poslouchejte každý pátek od 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová