Zabil jsem Einsteina, pánové... Český sci-fi film, který předpověděl selfie tyč

28. červen 2019

Selfie není jediný „vynález“, který tato komedie předpověděla. Jeden z autorů scénáře navíc dostal dokonce pozvánku do Hollywoodu.

Populární česká komedie Zabil jsem Einsteina, pánové... je postavena na myšlence, že profesor Einstein mohl přijít při svém pražském pobytu o život. Děj sci-fi zápletky o cestování v čase se tak odehrává střídavě v minulosti a v budoucnosti.

A právě v jedné scéně z „budoucnosti“ (příběh se má odehrávat v roce 1999) si Iva Janžurová s Lubomírem Lipským dělají selfíčko jakýmsi zmenšeným fotoaparátem na teleskopické tyči. Moc rozdílů od dnešních selfie tyčí na ní nenajdete.

Létající Sovák

To ale není jediný vynález, který film předpověděl. V jiné scéně se zase Jiří Sovák pohybuje pomocí dvou pistolí, které ho ve vzpřímené poloze vynesou do vzduchu a on tak unikne policii. Nedávno se s podobným vynálezem nad Vltavou proháněl vynálezce Richard Browning.

Sice se mu přezdívá „Iron Man“, ale jeho skutečné jméno až nápadně připomíná pistole, nemyslíte? Každopádně při natáčení české komedie v roce 1969 si režisér pomohl tím, že Jiřího Sováka zdvihal na deskách jeřáb.

Zabil jsem Einsteina, pánové...

Námět a scénář Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Oldřich Lipský. Hudba Vlastimil Hála. Režie Oldřich Lipský. Hrají Jiří Sovák, Lubomír Lipský, Jana Brejchová, Petr Čepek, Miloš Kopecký a další.

Nesvadba v Hollywoodu

Na scénáři spolupracoval režisér Oldřich Lipský s Milošem Macourkem a hlavně se spisovatelem sci-fi Josefem Nesvadbou. Nejlepší díla Josefa Nesvadby z přelomu 50. a 60. let překvapila svou originalitou celý svět.

Jeho jméno bylo spojováno s novátorstvím Karla Čapka a v polovině 60. let byl pozván do Hollywoodu, kde si ho mimořádně vážili. I několik dalších jeho povídek bylo zfilmováno (Blbec z Xeenemünde, Upír z Feratu, Tarzanova smrt...).

Co se Jiřímu Sovákovi na jeřábu při létací scéně přihodilo? Kdo měl původně ztvárnit roli Gwen, kterou hrála Jana Brejchová? Poslechněte si ze záznamu.

Související