Chtěla jsem, aby se na maminku nezapomnělo, vysvětluje Tereza Brodská vznik knihy Moje máma Jana Brejchová

8. červen 2022

V knize se zrcadlí životní příběh známé herečky očima její dcery. „Už před 15 lety si maminka přála, aby vznikla její fotografická kniha,“ vypráví Tereza Brodská v Blízkých setkáních. Kdo Janu Brejchovou přemluvil k účinkování v Noci na Karlštejně? Jaké bylo její dětství a který byl její první film? Co by byla schopná Tereza Brodská podstoupit pro získání role? Uslyšíte v audiu.

„O mamince se píše, že jen leží, je ve svém světě a nekomunikuje, což není tak úplně pravda. Chtěla jsem, aby se veřejnost spíš zajímala o její neuvěřitelnou kariéru a v souvislosti s maminkou se taky mluvilo o něčem jiném,“ uvádí herečka.

Když prý Jana Brejchová knihu uviděla, reagovala: „Děti, to je tak krásné! Myslíte ale, že si na mě lidi vzpomenou? A to mě dojalo. To byl i ten důvod: aby lidi na maminku nezapomněli,“ vysvětluje Tereza Brodská.

Kniha Terezy Brodské Moje máma Jana Brejchová

Jak to všechno vzniklo

„Jezdili jsme za ní na chalupu a tam vybalili archiv. Maminka se nad fotkami rozpovídala a vyprávěla zajímavé historky. Říkala jsem si, že by byla škoda to nezaznamenat. Tak vzniklo 400 stránek fotografií a textu.“

Hodně fotek je z rodinného archivu. Čerpalo se i z diářů Jany Brejchové „Narazili jsme na ně ale, až když už byla kniha skoro hotová, takže se tam z nich přidávaly výstřižky, které se nám zdály zajímavé.“

„Z osobního života tam nic tak překvapujícího nebylo,“ vypráví Tereza Brodská. Trochu je pro mě citlivé téma rozvod tatínka s maminkou. Spíš mě překvapily její anabáze s filmovými rolemi. Třeba nechtěla hrát v Noci na Karlštejně. Panu režisérovi Podskalskému prý říkala, ať to hraje někdo jiný, že zpívat neumí.“

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.