Mezi čajovými svíčkami jsou velké rozdíly, zjistil dTest. Jsou z včelího vosku? A jakou mají dobu hoření?

14. prosinec 2021

Které čajové svíčky jsou nejlepší? Z čeho se vyrábí? Společnost dTest nechala otestovat 22 čajových svíček. Jak prozradila redaktorka Jana Nováková, výsledky ukázaly veliké rozdíly.

„Čajové svíčky sloužily k tomu, aby se čaj v konvici udržoval na nahřívací plotýnce teplý. A svůj původní účel si uchovaly ve svém názvu,“ připomněla Jana Nováková.

Výrobci většinou neuvádí, z čeho se vyrábí vosková hmota. „Může se jednat o parafín, což je produkt při zpracování ropy. U citlivějších osob může teoreticky způsobovat alergie, ekzémy nebo dýchací potíže. Další látkou je stearin. K výrobě se používá palmový olej. Kvůli němu se likvidují velké plochy deštných pralesů.“

Svíčky hořely ve speciálních kójích

Jak dlouho svíčky hoří? „Během testování hořely ve speciálních kójích, kde měly stejnou vlhkost a teplotu. Z 22 modelů dostalo jedničku šest svíček. Pětku dostal jen jeden výrobek. Mezi nejlepší patří Villa Verde z OBI, Home decor z Kiku, svíčky Krab, dále svíčky z Pepca, Alberta a z Tesca.

A co cena? „Není to nákladná věc. Ale pokud někdo jako já zapaluje svíčku každý den, tak to během roku může být velká částka. Nejlevnější svíčka vyšla na 60 haléřů a nejdražší na 4 koruny“, dodala Jana Nováková.

Proč některá svíčka nejde opakovaně zapálit? A proč zůstává v kalíšku ještě část vosku?  

Spustit audio

Související