Meteor o šifrování plateb, citlivosti lidí na počasí, tajfunech pro ptáky a kosmické pizze

10. prosinec 2022

Poslechněte si:

  • 01:18 Proč někteří lidé cítí změnu počasí?
  • 11:40 První průmyslový robot
  • 17:30 Jak se šifrují platební karty?
  • 29:16 Proč ptáci záměrně létají do tajfunů?
  • 36:07 Proč vypadá Jupiterův měsíc jako pizza?

Hovoří fyziolog František Vyskočil, matematik Mirko Rokyta nebo geofyzik Petr Brož. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček čte Zdeňka Sajfertová.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Proč někteří lidé cítí změnu počasí?

Snad každý zná ve svém okolí člověka, který hlásí dopředu, že se zkazí počasí. Tito lidé nemusí sledovat meteorologické předpovědi. Chystanou změnu prostě vycítí. Ale čím? V lidském těle není žádný „orgán na počasí“.

Podle prof. Františka Vyskočila z Fyziologického ústavu AV se ale v těle nachází části, které fungují jako tlakoměry. Kde jsou a jak fungují? A hlavně: Proč změnu počasí vycítí jen někteří lidé?

První průmyslový robot

Robot

Představte si, že sedíte na židli a máte za úkol zavřít víčko lahve. Jenže když ho zavřete, přijede lahev další, a pak další a další. Po gumovém pásu přijíždí jedna lahev za druhou, vy nesmíte ani na chvilku polevit a směna trvá 12 hodin.

Takovou otrockou práci by dnes nikdo nepřijal. Jenže kdysi nebyla jiná možnost. Vyrábělo se ve velkém a lidské paže byly nenahraditelné. Dokud nepřišly první roboty. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Jak se šifrují platební karty?

Bankomat

Poslední desetiletí přineslo velkou změnu v platbách za zboží či služby. Platby kartou po internetu využívá stále více lidí a k další expanzi pomohly zejména covidové roky, kdy nákup na e-shopu byl někdy i jedinou možností, jak si zboží obstarat.

Spousta lidí si klade pochopitelnou otázku: Jsou tyto platby bezpečné? Doc. Mirko Rokyta děkan MFF UK vysvětluje, jak jsou platby zašifrovány. Víte, že vám banka posílá novou kartu každé 3 roky také právě kvůli použité šifře?

Proč ptáci záměrně létají do tajfunů?

Proč buřňáci létají přímo do oka tajfunu?

Pokud byste se plavili po moři a zjistili, že se blíží tajfun, instinkt velí utéct. Vaše loď by nabrala kurz co nejdál od centra tajfunu a hledala by bezpečný přístav. Podobně reagují i zvířata – snaží se skrýt v bezpeční.

Proto vyvolalo velký údiv ornitologů, když zjistili, že si to buřňáci namíří přímo do oka tajfunu. Proč to dělají? Vysvětlení záhady přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.

Proč vypadá Jupiterův měsíc jako pizza?

Jupiterův měsíc Io, kterému se kvůli jeho povrchu přezdívá kosmická pizza

Když kosmické sondy poprvé spatřily povrch Jupiterova měsíce Ió, šlo o velké překvapení. Hrál všemi barvami a brzo dostal přezdívku „kosmická pizza“ Naprosto se odlišuje od jiných měsíců Sluneční soustavy. Dalším překvapením bylo, že je plný aktivních sopek. Co se na měsíci děje?

Také o tom hovořil dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV, který komentoval text ze své knihy Vesmírníček. Tu vydávají Knihy Dobrovský. V Meteoru ukázky čte Zdeňka Sajfertová. Knihu máte možnost vyhrát, sledujte soutěžní otázku na konci pořadu.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související