Meteor o putování dinosaurů, první klimatizaci a vlivu Slunce

17. červenec 2021

Poslechněte si:

  • 01:43 Putovali dinosauři tisíce kilometrů?
  • 08:25 První klimatizace
  • 13:53 Kolik hlasů rozeznávají ptáci?
  • 19:31 Proč je Slunce při obzoru červené?
  • 23:51 Jak Slunce ovlivňuje počasí?
  • 34:15 Pierre Curie - Příběh lásky zvané radium

Putovali dinosauři tisíce kilometrů?

Spousta druhů zvířat migruje každoročně stovky, tisíce kilometrů. Celé stádo se přesouvá na obrovskou vzdálenost a mláďata to musí zvládnout také. Motivace bývá nejčastěji taková, že se přesouvají za potravou a prchají před zimou. Ale kdy s tím živočichové začali? Putovali už například dinosauři? Třeba známý dokumentární seriál BBC Putování dinosaurů ukazuje dlouhý strastiplný pochod edmontosaurů. Co na to říká soudobá věda? Putovali opravdu dinosauři tisíce kilometrů? Odpovídal publicista Vladimír Socha.

První klimatizace

Klimatizace

Pot stéká z čela, těžko se dýchá, oblečení se lepí na tělo. Před horkým vzduchem není úniku! A pak to přijde. Skvělý vynález - klimatizace. Víte ale, že původně vůbec nevznikla kvůli lidem? První moderní klimatizaci navrhl mladý americký technik Willis Carrier, aby vyřešil velký problém s horkem, který měla jistá firma. Jméno Carrier známe dodnes, firma, kterou později založil, nese jeho jméno. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Kolik hlasů rozeznávají ptáci?

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Zkuste si položit otázku: kolik lidí poznáte po hlase? Určitě nejbližší rodinu. Pak hlasy dobře naposlouchané, třeba oblíbených zpěváků nebo herců. Vědce zajímalo, jak jsou na tom v tomto ohledu ptáci, konkrétně zebřičky. Ty se s oblibou studují, protože mají poměrně jednoduchý zpěv, který se dobře analyzuje a musejí se ho učit v průběhu života podobně, jako se učí lidé řeč. Proběhl zajímavý pokus, kdy vědci pouštěli zebřičkám různé ukázky a počítali, kolik hlasů si dokáží zapamatovat. Výsledky popsal biolog prof. Jaroslav Petr.

Proč je Slunce při obzoru červené?

Západ Slunce

Slunce na obloze svítí tak intenzivně, že do něj nelze pohlédnout. Přesto děti zcela samozřejmě kreslí sluníčko žlutými pastelkami. Slunce se nám jeví žluté jen díky kontrastu s modrou oblohou. Kdo někdy viděl Slunce skrz mraky, mohl si všimnout, že jeho disk je ve skutečnosti bílý. Při západu se ale barva Slunce výrazně mění, z bíložluté na oranžovou a nakonec červenou. Čím je to způsobeno? To vysvětlil prof. Zdeněk Mikulášek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Jak Slunce ovlivňuje počasí?

Logo

Slunce je hlavní hybnou silou všeho živého a z velké části i neživého na Zemi. Zcela zásadní vliv má na zemskou atmosféru. Jak se Země otáčí, střídavě vystavuje působení slunečních paprsků polovinu povrchu. Na denní straně se atmosféra prohřeje. Má to přímý vliv na počasí? Je rozdíl, když je obloha jasná nebo zatažená? Některé sluneční vlivy jsou paradoxní – pokud hodně zahřeje vzduch, mohou vzniknout bouřky. A jak se na Zemi projevuje růst a pokles aktivity sluneční činnosti v průběhu jedenáctiletého cyklu? Na zvídavé otázky odpovídal Martin Novák z ČHMÚ v Ústí nad Labem.

Pierre Curie - Příběh lásky zvané radium

Logo

Pierre Curie a Marie Curie Sklodowská - snad nejznámější vědecký pár historie. Jejich výzkum radioaktivity znamenal obrovský pokrok. Ruku v ruce s bádáním se jejich životem vinula i láska. Této mimořádné dvojici se věnuje třídílné rozhlasové pásmo Josefa Kleibla vysílané v Meteoru roku 1981 s názvem „Příběh lásky zvané radium“. V Meteoru jsme si ho po mnoha letech připomněli.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související