Meteor o předpovídání zemětřesení, kosmonautice a úsměvu Mony Lisy
Poslechněte si:
- 01:28 Dá se předpovědět zemětřesení?
- 14:06 Jak odhalit padělaný text?
- 22:32 První definice molekuly
- 27:30 Začala éra kosmických turistů
- 42:29 Souvisí úsměv Mony Lisy s vážkami?
Zemětřesení se, bohužel, předpovědět nedá. Podle profesora Jiřího Zahradníka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy to nepůjde ani v horizontu nejbližších desítek let. Zatímco meteorologové se v předpovídání počasí neustále zlepšují díky výkonnějším počítačům a většímu množství dat, seismologům chybí pro předpovědi základní informace.
Přesto tento vědecký obor významně přispívá k omezování obětí i materiálních škod. Znalosti vlastností materiálu pod povrchem Země se neustále rozšiřují a odborníci dokáží například bleskově vyhodnotit, kde ke zemětřesení došlo a během sekund rozeslat varovnou SMS.
Jak odhalit padělaný text?
Přečtěte si pozorně následující tři varianty textu:
Pořad Meteor se vysílá od roku 1963, kdy dostal pravidelný páteční odpolední vysílací čas.
Pořad Meteor je vysílán od roku 1963. Tehdy získal pravidelný vysílací čas v pátek odpoledne.
Meteor je jako pořad vysílán od roku 1963 a začínal ve vysílacím čase v pátky odpoledne.
Vědní obor zvaný stylometrie dokáže poznat, kdo kterou variantu napsal. Samozřejmě to funguje jen na delších ukázkách. Dr. Petr Plecháč z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd takto ověřil pravost Shakespearovy hry Jindřich VIII. a prokázal, že ji napsal John Fletcher.
První definice molekuly
Italský badatel Amedeo Avogadro usoudil, že nejmenším dílkem prvků i sloučenin, který může samostatně existovat v plynném stavu, je nový druh částice složené ze dvou či více atomů. Pojmenoval ji molekula (latinsky „malá hmota“). Nastal chaos.
Jak kupříkladu určovat relativní atomové hmotnosti – z atomů, nebo z molekul? To dávalo různé výsledky, vždyť třeba u běžných plynných prvků, dusíku, kyslíku, vodíku, jsou molekuly douatomové! Na 140 nejlepších chemiků světa se před 161 lety sešlo na kongresu, kde problém vyřešili. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje ing. František Houdek.
Začala éra kosmických turistů
Miliardáři Richard Branson a Jeff Bezos, každý v jiné kosmické lodi, jejíž vývoj sám financoval, uskutečnili v červenci svůj první let do vesmíru. Ty lety nebyly ani dlouhé ani vysoké, přesto představují milník v kosmonautice. Když ještě přidáme firmu Elona Muska, musíme připustit, že soukromý sektor přebírá otěže pilotované kosmonautiky.
Ještě letos se chystá do vesmíru několik turistů a trend bude pokračovat i příští rok. Co je potřeba k tomu, aby člověk do vesmíru letěl? Nad tím uvažoval ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.
Souvisí úsměv Mony Lisy s vážkami?
O úsměvu Mony Lisy se toho už napsalo! Těch teorií, kdo to byl, proč ji Leonardo da Vinci namaloval právě takto… Těch bylo. Před pár lety jedna studie například tvrdila, že její podivný úsměv byl dán tím, že trpěla onemocněním štítné žlázy. Jak to ale prokázat po 518 letech?
Přesto se tématu věnují stále noví výzkumníci. Nejnovější studie tvrdí, že da Vinci měl schopnost vidět i rychlé pohyby, třeba mávání křídel vážky. To mu umožňovalo vnímat jinak i gesta lidí. Velmi zajímavou novinku popsal biolog prof. Jaroslav Petr.
Související
-
Jubilejní 3000. díl Meteoru s Jiřím Grygarem. Po 58 letech se pořad vrací do jeskyní jako poprvé
Jeden z nejposlouchanějších pořadů Dvojky slaví, vysíláme již 3000. díl. Populárně-vědecký magazín se vrací do prostředí jeskyní, kde se natáčelo poprvé.
-
Meteor o bezhlavém plži, gravitačních vlnách a magnetických očích
01:33 Plž bezhlavým rytířem 11:29 Objev krevního oběhu 16:28 Co se dá vyčíst z gravitačních vln? 29:35 Poklady školních sbírek 42:15 Vnímají zvířata magnetické pole?
-
Meteor o zvucích z Marsu, záludnosti molekul a kamarádství dinosaurů
01:29 První zvuky z Marsu 19:25 Objev zrcadlové kapaliny 25:09 Kamarádili spolu dinosauři? 34:48 Masožravé houby 42:20 Jak se hmyz vyrovnává s výkyvem teplot?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.