Meteor o požírání trusu, hašení vodou a šimpanzích porážejících statistiku
Poslechněte si:
- 01:04 Proč ptáci požírají trus?
- 10:30 Provázanost člověka s přírodou
- 17:14 Jak voda hasí oheň?
- 28:42 Dokáží šimpanzi napsat román?
Hovoří biolog Jaroslav Petr nebo chemik Jan Havlík. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Matematické příběhy seriálu Mate-matika? komentuje Mirko Rokyta.
Proč ptáci požírají trus?
Naše první téma je poněkud nevábné, ale biolog prof. Jaroslav Petr se ho zhostil tak, abychom příliš netrpěli. Příliš se o tom nemluví, a při tom je požírán trusu pro některá zvířata důležitá. Ono to na první pohled vypadá nesmyslně. Přeci trus je směs látek, která už prošla trávicím traktem. Jde doslova o odpad. Něco, co tělo nepotřebuje. Jaký by mělo smysl trus požírat? Jedním z důvodů jsou bakterie. Ale existují i další důvody.
Provázanost člověka s přírodou
Americký vizionář Ralph Waldo Emerson vyrazil do Evropy. Tam při toulkách po muzeích a knihovnách navštívil 13. července 1833 proslulou Botanickou zahradu v Paříži. A tam, uprostřed rostlinstva z celého světa mladého učence náhle zavalilo vědomí nekonečné rozmanitosti a podivuhodné harmonie přírody. Pro to všechno bychom ji měli nejen bezmezně obdivovat, ale i úzkostlivě ochraňovat... Takový názor tehdy zdaleka nebyl běžný. A tak se Emerson stal zřejmě prvním popularizátorem přírody v Americe. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak voda hasí oheň?
Oheň je těžko zvladatelný živel. Máme ale štěstí, že na něj platí kapalina, které je všude plno. Voda! Ale proč se jí to daří? Odpověď získáme, když si uvědomíme, co potřebuje oheň k tomu, aby hořel. Jistě vás napadne, že jednou z podmínek je přísun kyslíku. Takže když do ohně dopadne voda, vzduch už se tam nevejde. To je pravda, ale nespočívá v tom hlavní síla vody. Dr. Jan Havlík z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze popsal, jak přesně voda na oheň působí.
Dokáží šimpanzi napsat román?
Mate matika? Tedy mate nás matematika? Odporuje někdy výsledek zdravému, selskému rozumu i v případě, kdy ho vypočítá úplně správně profesionální matematik? Právě takovým případům se věnuje nový cyklus Meteoru „Mate-matika?“. Matematika formou příběhů ztvárněných herci s komentářem matematika Doc. Mirko Rokyty z MFF UK.
Ve třetím díle poznáme partu přátel, která je narušena zdánlivě nesmyslným experimentem. Jeden člen se rozhodne zkusit, jestli by šest šimpanzů dokázalo napsat román. Ne záměrně, ale pomocí náhodného ťukání do klávesnice. Zdá se vám to jako nesmysl? Poslechněte si náš příběh.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.