Meteor o noční tmě, léčivech v řekách a stohlavém červu
Poslechněte si:
- 01:35 Proč je v noci tma?
- 14:55 Jaká je budoucnost migrace?
- 26:00 Objev prvků ze světla
- 31:14 Jsou řeky plné léčiv?
- 44:33 Stoocasý a stohlavý červ
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Proč je v noci tma?
Odpověď se zdá jednoduchá: Protože už nesvítí Slunce, zapadlo za obzor a přišli jsme o zdroj světla. Jenže takových sluncí je ve vesmíru nepočítaně. Nemělo by k nám z každého kousku noční oblohy přicházet světlo z alespoň jedné hvězdy?
Neměl by být vesmír plný světla? Prof. Zdeněk Mikulášek z PřF MU v Brně připomněl, že jde o velmi starý paradox, jehož vysvětlení je často mylné. Správné řešení přiblížil v Meteoru.
Jaká je budoucnost migrace?
Dejme tomu že je rok 2100. Už nezáleží, na kterém kontinentu a ve které zemi jsme se narodili. Všude jsou Afričané, Asiaté, Evropani namícháni. Vytratila se národní identita i kultura. Migrace je na vrcholu, každý si může žít, kde chce.
Bude takhle vypadat budoucnost? Bude lidstvo propojeno a promícháno? Nebo každý národ povede spory a boje o životní prostor? Ptali jsme se odborník na migraci Roberta Stojanova.
Objev prvků ze světla
Představte si, že někdo drží v ruce lahev s kapalinou a je od vás 100 metrů. Dalekohledem možná rozeznáte její barvu, ale to je vše. Z čeho je složena? Je to směs různých látek? Tato úloha by byla neřešitelná nebýt objevu německé fyzika Gustava Kirchhoffa.
Fyzik si uvědomil, že každý prvek jinak září a ve světle se dá poznat podle tmavých nebo světlých tzv. spektrálních čar. Objevy nových prvků se od té doby hrnuly. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jsou řeky plné léčiv?
Když někdo trpí chorobou a bere na to léky, obvykle to trvá 10 dní. Další léky berou lidé dlouhodobě, proti bolesti nahodile. Účinná látka v těle zapůsobí, ale nerozloží se úplně. Nakonec ji naši tělo vyloučí do toalety. Odtud putuje do čistírny odpadních vod a do řek.
Nový výzkum doc. Zbyňka Hrkala z Výzkumného ústavu vodohospodářského se zaměřil na to, jak se liší v různých státech střední části Evropy zbytky léčiv ve vodě. Ukázalo se, že je to všude stejné. Jaké látky ve vodě jsou? A škodí nám?
Stoocasý a stohlavý červ
Mořský svět skrývá spoustu výjimečných živočichů. Červ Ramisyllis multicaudata je opravdu neobvyklý živočich. Žije v houbě, kterou doslova prorůstá stovka jeho ocásků. Konce těchto ocásků se ale umí oddělit, doroste jim hlavička a pak se rozmnožují.
Nový výzkum ukázal že červům chybí srdce a mají prázdná střeva. Stoocasý a občas i stohlavý červ je opravdovou záhadou, jak potvrdil biolog prof. Jaroslav Petr.
Související
-
Expedice za světlem. Co ve skutečnosti znamená pro život na Zemi?
Prosinec je měsíc spojený se světlem. Všimli si toho už naši prapředkové, kteří zažívali nejtemnější dny roku, po nichž ale vždy přišlo světlo.
-
Meteor o blikajících hvězdách, Žofínském pralesu a mouchách
01:25 Proč hvězdy blikají? 11:05 První rezervace Žofínský prales 16:20 Mohou rostliny opylovat i mouchy? 24:20 Mozek, do kterého se vešel vesmír
-
Meteor o ďábelském červu, umělé DNA a chytrých opicích
01:20 Jak umírá mozek? 10:02 Přeje štěstí připraveným? 15:52 Záhada ďábelského červa 24:32 Největší triedr na světě 36:15 Jak vyrobit umělou DNA? 45:05 Mohou opice mluvit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.