Meteor o ďábelském červu, umělé DNA a chytrých opicích
Poslechněte si:
- 01:20 Jak umírá mozek?
- 10:02 Přeje štěstí připraveným?
- 15:52 Záhada ďábelského červa vyřešena
- 24:32 Největší triedr na světě
- 36:15 Jak vyrobit umělou DNA?
- 45:05 Mohou opice mluvit?
Jak umírá mozek?
Bavit se o smrti není nijak příjemné, a každý se tomuto tématu snaží vyhnout. Jenže existuje povolání, které by bez smrti nebylo – patologie. Tento vědní obor původně vznikl z čiré zvědavosti – lidi zajímalo co je uvnitř těla a jak to funguje. Samozřejmě ruku v ruce s tím šla zvědavost proč dotyčný zemřel. MUDr. František Koukolík je profesí patologem a se smrtí se potkává půl století. Jak umí mozek? Co se v něm děje? A jak se vyrovnává se smrtí cizích lidí, které podrobně zkoumá?
Přeje štěstí připraveným?
„Dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. A tím vesmírem si nejsem jist.“ Známý výrok Alberta Einsteina dokládá, že u některých citátů víme přesně, kdo je autorem. Jsou ale případy, kde to buď nevíme, nebo si to myslíme špatně anebo to ve skutečnosti bylo řečeno jinak. Schválně, víte, kdo řekl „Štěstí přeje připraveným“? Byl to velikán světové vědy. A víte, že to řekl trochu jinak? Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Záhada ďábelského červa vyřešena
Představte si, že jste vcelku běžný, půl milimetru dlouhý červ. V poklidu si žijete pod povrchem a živíte se vším možným, včetně hub. Najednou přijde obrovské zemětřesení a vy se propadnete 3,5 kilometru do nitra Země. Není úniku. Buď se přizpůsobíte nebo zemřete. Ďábelský červ (latinsky halicephalobus mephisto) se přizpůsobit dokázal a vědci teď přišli analýzou jeho DNA, jak přesně dokáže ve tmě, při teplotě skoro 40 stupňů a s minimem živin přežít. Podrobnosti přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.
Největší triedr na světě
, zkráceně LBT, se nachází se v USA ve státě Arizona ve výšce 3200 m nad mořem. Jde o jeden z největších dalekohledů světa. Už třetím rokem se o něj stará český astronom a programátor Petr Kubánek. Jde o nesmírně složité zařízení, které potřebuje neustálý technický dozor. Dalekohled dokáže pomocí tzv. adaptivní optiky kompenzovat chvění vzduchu. Jak se k tak velkému dalekohledu dostal Čech? A co obnáší se o něj starat?
Jak vyrobit umělou DNA?
Molekula DNA dokáže uchovávat a z generace na generaci předávat obrovské množství dat, který by šlo počítačovou terminologií vyjádřit v petabytech. Vědci ve snaze vytvořit umělý život dokázali vyrobit umělou DNA, která dokáže pojmout mnohem víc informací, a to díky tomu, že je může kombinovat z více možností. Umělou DNA vložili do bakterie e-coli a ta ji přijala a úspěšně začala replikovat. Je to významný krok k tvorbě umělého života? Nad tím se zamýšlí Dr. Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV.
Mohou opice mluvit?
Ne. Komunikují ale s lidmi znakovou řečí. Gorila Koko se naučila na 1000 znaků! Koko ráda dělala vtipy a měla dobrou paměť. Nějakou dobu žila se samcem Michaelem, jenž znal zhruba šest set znaků, některé se naučil od Koko. Michael používal znaky i k přenosu emocí, snů a vzpomínek, a také ke lhaní. Jednou z historek, kterou vyprávěl, byla vzpomínka na to, jak mu pytláci v Kamerunu zavraždili matku, když byl malý. O těchto i dalších neuvěřitelných schopnostech opic vypráví kniha Řeč zvířat Evy Meierové, kterou vydalo nakladatelství Grada a v Meteoru si z ní čteme.
Související
-
Meteor o umělém životě, armádní vědě a mluvících papoušcích
01:36 Vytvoří vědci umělý život? 11:41 První objev exoplanety 21:10 Pomáhá věda armádě? 31:35 Adopce mezi zvířaty 43:04 Papouškují papoušci?
-
Meteor o souznění mozků, českém vynálezci a záludné matematice
01:03 Vynálezce Ludvík Očenášek 15:14 Hvězdárna v Greenwichi 19:29 Na co jsou hrdi čeští vědci? 28:38 Dají se koordinovat mozky? 37:08 Když o lásce rozhoduje matematika.
-
Meteor o čtení z tváře, záhadném hmyzu a červech v arzénu
01:15 Čtení z tváře 11:03 Přístroj o průměru 6000 km 20:50 Objev Ameriky 25:05 Záhadný hmyz z Berounska 32:57 Červi, kteří si libují v arzénu 40:49 Jakou barvu má vesmír?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka