Meteor o ledovém oceánu u Jupiteru, čokoládě pro psy a kvantovém počítači

2. březen 2019

Poslechněte si:

  • 01:30 Kvantový počítač a fronta na autobus
  • 12:12 Početí života je chemie a fyzika
  • 23:31 Start prvního českého kosmonauta
  • 27:55 Vrtání do Jupiterova měsíce Europy
  • 37:44 Hrdlička divoká ptákem roku
  • 46:51 Proč je pro psy čokoláda jedovatá?

Kvantový počítač a fronta na autobus

Kvantový počítač D-wave One

V Las Vegas se každoročně koná Consumer Electronics Show – veletrh spotřební elekroniky. Řady ročníků se zúčastnil publicista a novinář Karel Sedláček a v Meteoru doložil, že zájem o veletrh roste natolik, že je stále těžší pro běžného smrtelníka se na něj dostat. Z letošních novinek ho nejvíce zaujal kvantový počítač IBM, který byl celý za sklem a trochu připomínal CML – z českého kultovního sci-fi seriálu Návštěvníci. Jaké další novinky se na veletrhu představily?

Početí života je chemie a fyzika

spermie

S prof. Jaroslavem Petrem jsme se vydali do liberecké IQ Landie, kde je expozice s názvem Sexmise. Jako reprodukčního biologa ho zaujal hned první obrázek na chodbě, který neodpovídal skutečnosti. Šlo o nástěnnou malbu vajíčka a spermií. Jaroslav Petr popsal, jak spermie dokáže najít vajíčko, a že je to jako kdyby nás někdo vyslal na tříkilometrový pochod potmě s tím, že máme na jeho konci najít osobní automobil. Víte, že se spermie musí vajíčkem proleptat? A jak ho vůbec najde?

Start prvního českého kosmonauta

03323418.jpeg

Vladimír Remek se zapsal do historie jako zástupce teprve třetího státu světa, který letěl do vesmíru. Stalo se tak 2. března 1978. I přes politické konotace jde o úspěch české kosmonautiky, která se předtím osvědčila už při tvorbě kosmických sond v rámci projektu Interkosmos. Jak probíhal Remkův let a proč byl vybrán právě on? To jsme si řekli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Vrtání do Jupiterova měsíce Europy

Jupiter společně se svým měsícem Europou, k němuž byly dokresleny výtrysky vodní páry.

Kolem Jupitera obíhají desítky měsíců. Astronomové s nadsázkou říkají, že je každý úplně jiný. Rozdíly jsou skutečně obrovské. Největší pozornost budí měsíc Ió plný aktivních sopek a měsíc Europa, z něho vyletují ledové gejzíry. Měsíc je celý pokryt ledem až do hloubky mnoha kilometrů. Pod ním by ale mohl být tekutý oceán. Rudolf Mentzl v Meteoru představil plány na sondy, který by měly na měsíci přistát a také na speciálního robota, který by se měl skrz led dostat až do oceánu. Jak to ale provést?

Hrdlička divoká ptákem roku

Hrdlička divoká

Česká společnost ornitologická zvolila Ptákem roku hrdličku divokou. Ta se nezdržuje tak blízko lidských sídel, jako hrdlička zahradní, jejíž hlas „cukrů, cukrů“, zná každý. Přesto jde o zajímavého ptáka. Věděli jste, že svá mláďata krmí „holubím mlékem“? Nebo že dokáže při tahu do Afriky uletět na jeden zátah i 600 kilometrů? Hrdlička divoká je navíc přesně ta, o které psal Karel Hynek Mácha. Hrdlička zahradní totiž v jeho době u nás ještě nežila.

Proč je pro psy čokoláda jedovatá?

Čokoláda

Je to tak. Pro psa je čokoláda zakázanou pochoutkou a každý pejskař to ví. Co člověk zbožňuje a vyhledává, tomu se musí pes vyhnout. Proč je tak nebezpečná a jaká je smrtelná dávka? V Meteoru jsme si o tom četli v knize Andyho Brunninga s názvem „Proč pláčeme při krájení cibule?“, kterou česky vydalo nakladatelství Grada. Knihu můžete vyhrát, pokud odpovíte do 6. března správně na soutěžní otázku z konce pořadu na adresu meteor@rozhlas.cz.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související