Meteor o čtení myšlenek, roztroušené skleróze a nejdokonalejší kouli ve vesmíru

19. leden 2019

Poslechněte si:

  • 01:48 Nový kilogram potěšil chemiky
  • 10:25 Konec strachu z roztroušené sklerózy
  • 20:20 Vynalezla dálkové ovládání herečka?
  • 25:05 Červ starý 420 milionů let
  • 33:00 Písně kosmické z pohledu vědy
  • 43:33 Budeme číst myšlenky?

Nový kilogram potěšil chemiky aneb nejdokonalejší koule ve vesmíru

Co je to kilogram? Celé století se ve školách učíme, že je to hmotnost platinovo-iridiového válcovitého odlitku uloženého u Paříže. Komu by se tam ale chtělo pokaždé jezdit, že? Navíc se ukázalo, že za století se hmotnost tohoto etalonu změnila o 50 mikrogramů, což už je u přesných výpočtů dost znát. Vědci přišli koncem minulého roku s novou definicí. Vyrobili z krystalu čistého křemíku dokonalou kouli a doslova spočítali kolik obsahuje atomů. Tenhle nový přístup potěšil kromě fyziků i chemiky. Proč? To v Meteoru vysvětlil dr. Jan Havlík z VŠCHT a ÚOCHB Akademie věd.

Konec strachu z roztroušené sklerózy

Invalidní vozík (ilustrační foto)

Když před třiceti roky někdo uslyšel diagnózu „roztroušená skleróza“, byl to důvod k nejhorším obavám. Dnešní pacienti, u kterých je nemoc diagnostikována v zárodku a kteří poslouchají pokyny lékařů a dodržují životosprávu, se mohou dožít důchodového věku bez fyzických omezení. Co se stalo v medicíně za přelomovou událost, že roztroušená skleróza už není takovým strašákem? Proč léky zabíjejí bílé krvinky, když ty za normálních okolností slouží k obraně lidského těla? Proč se mají roztroušené sklerózy obávat lidé, kteří příliš solí potravu nebo měli v minulosti infekční mononukleózu? To v Meteoru popsala prof. Eva Havrdová z neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK.

Vynalezla dálkové ovládání herečka?

Logo

Od hereček se neočekává, že se zapojí do bádání a přispějí lidstvu nějakým vynálezem. Přesto se to podařilo, a to herečce, která účinkovala ve velmi kontroverzním československém filmu Extase z roku 1932. Ten byl romantický, ale zároveň lechtivý a nahá herečka se stala úkazem. Protože Adina Mandlová roli ve filmu odmítla, přišla šance pro Hedy Lamarrovou. Role ji proslavila po celém světě a zavedla do Hollywoodu. Právě v USA se podílela na vynálezu dálkově řízených torpéd. Na co přesně přišla a jak se k tomu dostala? To jsme si řekli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Červ starý 420 milionů let

Výjimečná fosilie celého mnohoštětinatého červa rodu Plumulites

Někdo prochodí v terénu desítky dní a žádnou zajímavou zkamenělinu nenajde. Jiný jde hledat výhradně trilobity a najde uprostřed kamene otisk čehosi podivného, jakési šišky se šupinkami. A když nález předá paleontologovi, ten zajásá. Jde o červa, který nebyl nikdy nalezen nejen na našem území, ale ani jinde v Evropě. Nález je z období siluru, tedy z období v rozmezí 443 až 416 milionů let před současností. Červ rodu plumulites žil v moři a šupinky mu sloužily jako brnění před predátory. Co dalšího se o červovi ví? To v Meteoru prozradil paleontolog Štěpán Rak z Muzea Českého krasu v Berouně.

Písně kosmické z pohledu vědy

Umělecká představa rekordní erupce na hvězdě EV Lac

Kdo by neznal Nerudovy Písně kosmické. Zdaleka to není povinná školní četba. Jan Neruda byl astronomem amatérem a co do svých básní napsal, to odpovídalo tehdejšímu stavu znalostí. A nejen to. Kladl si otázky, které šly za obzor tehdejšího myšlení. Píše například o nesmírně hustých hvězdách. Ty byly objeveny až o půl století později. Píše o rozepřích mezi hvězdami, ty byly prokázány až v padesátých letech 20. století. Píše také o budoucnosti Sluneční soustavy a zkáze planet – to dokázali astronomové vypočítat až na přelomu 20. a 21. století. Ukázky z Písní kosmických v Meteoru ve čtyřdílném cyklu recituje Miloň Čepelka a z pohledu dnešní astronomie komentuje astrofyzik Jiří Grygar.

Budeme číst myšlenky?

Před hrozící cévní mozkovou příhodou někdy organismus člověka varuje prostřednictvím krátkodobých příznaků. Nevyplatí se je podceňovat

Otázka není zda, ale kdy! Už teď proběhlo několik experimentů, a byly úspěšné. Dobrovolník v Indii řešil úlohu jejíž výsledek mu z hlavy přečetl počítač a poslal odpověď do mozku dobrovolníka sedícího ve Francii. Dokonce byly propojeny mozky tří lidí, kteří si mohli sdílet byť jen jednoduché informace. Nová technika má obrovský význam pro ochrnuté lidi, kteří nedokáží komunikovat, i když jejich mozek funguje správně. Stačí, aby něco řekli „v duchu“ a počítač rozluští, co říkají. Vše je v plenkách, ale určitě se dožijeme běžného používání. Podrobnosti nových trendů z hranic sci-fi přinesl do Meteoru prof. Jaroslav Petr.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související