Meteor o kávě bez kofeinu, čárovém kódu a masožravém křečkovi

26. červen 2021

Poslechněte si:

  • 01:28 Čínské plány v kosmu
  • 16:05 Mohou v Africe přežívat dinosauři?
  • 26:09 Jak káva přichází o svůj kofein
  • 36:28 Vznik čárového kódu
  • 41:52 Křeček odolný proti škorpionům

Čínské plány v kosmu

V minulých Meteorech jsme si představili nové čínské měsíční sondy a první čínskou kosmickou stanici. Plány Číny jsou ale mnohem rozsáhlejší. Na Měsíci chystá vybudovat základnu a těžit suroviny. Na Marsu letos přistálo první čínské vozítko a chystá se v budoucnu zaslání vzorků na Zemi. Čína dále staví největší raketu lidských dějin a chystá několik pozoruhodných sond. Poputují k Venuši či Jupiteru a Interstellar Expres by měl zamířit pryč ze Sluneční soustavy. Všechny plány nám přiblížil Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.

Mohou v Africe přežívat dinosauři?

Mapa Afriky

Myšlenka, že by při vyhynutí dinosaurů nevyhynuly úplně všechny druhy, je velmi stará. Domnělý dinosaurus má přežívat kdesi v Kongu a má dokonce své jméno. Mokele Mbembe znamená v řeči domorodců „ten který zastaví proud řeky“. To by znamenalo, že nejde o žádného drobečka. První údajné pozorování mělo proběhnout už v roce 1776. Problém, je že ho nikdo nepotvrdil, ani toho tvora dosud nikdo další neviděl. Co říká na přežití dinosaurů seriózní věda? Nesmysl? Nebo tu určitá možnost existuje? Odpovídal publicista Vladimír Socha.

Jak káva přichází o svůj kofein

káva, šálek, skořice, koření

Káva - úžasný voňavý nápoj, který se stal celosvětovým fenoménem. Přesto existují situace, kdy káva může vadit i tomu, kdo ji celkem pravidelně a rád pije. Například ve chvíli, kdy jsou její stimulační účinky na škodu. Jak se vyrábí káva bez kofeinu? Na počátku byla nehoda, kdy se jednomu obchodníkovi vysypal náklady kávy do moře. Když zrnka vysušil a upražil, zjistil, že nápoj chutná stejně, jen nemá stimulační účinky. Bezkofeinová káva byla na světě. Jak se vyrábí dnes? Co se děje se zrnkem při procesu odstraňování kofeinu? A proč kofein rostlina potřebuje? To popsal dr. Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.

Vznik čárového kódu

lidský čárový kód

Před padesáti lety v Americe náklady na pracovní síly v obchodech, většinou u pokladen, dosáhly dvou třetin všech nákladů a dvakrát převýšily výdaje za nákup zboží od dodavatelů. Systém odbavování na kasách byl stále neudržitelnější. Problému se ujali vývojáři počítačové firmy IBM v čele s Paulem McEnroem. Vůbec prvním výrobkem s obalem opatřeným čárovým kódem pro automatické dekódování u pokladny se stal balíček žvýkaček. Poprvé ono charakteristické pípnutí zaznělo 26. června 1974 minutu po osmé hodině ranní v supermarketu ve městě Troy v USA. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Křeček odolný proti škorpionům

Na jihozápadě USA žije křeček prériový. Drobné zvíře dlouhé asi 15 cm překvapuje tím, že vydává zvuk podobný zvuku rychlovarné konvice, ale také tím, že jde o dravce. Masožravý křeček si troufne na mnoho druhů živočichů. Dokonce i na jedovatého štíra štíhloocasého. Křeček ho loví tak, že se mu nejprve snaží ukousnout špičku ocasu s jedovou žlázou. Vědce překvapilo, že i když se štírovi podaří do křečka jed vpustit, křečka to nebolí. Jak to křeček dělá? A pomohlo by to třeba pacientům s chronickými bolestmi? Vysvětlení přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související