Meteor o geotermální energii, sluchu pavouků a inteligenci ptáků
Poslechněte si:
- 01:12 Budeme si topit teplem z nitra Země?
- 15:18 Slyší pavouci?
- 22:28 Rozumí si vědci navzájem?
- 28:16 Jak chytří jsou ptáci?
- 36:26 Proč jsme stále chladnější?
- 45:55 Je možné mít alergii na Měsíc?
Hovoří geofyzik Antonín Tym, ornitolog Zdeněk Vermouzek nebo fyziolog František Vyskočil. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Záludné otázky z astronomie čte Marek Holý.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Budeme si topit teplem z nitra Země?
Drahé energie jsou velkým problémem dnešní doby. Jak by se vám líbilo teplo, za které byste nemuseli nikomu platit? Vyžadovalo by to počáteční investici a pak náklady na údržbu. Ale „teplárnu“ byste měli vlastní.
Řešení se jmenuje geotermální energie. Pokud stavíte nový dům, stačí provést přímo pod základovou deskou sérii vrtů do hloubky řekněme 150 metrů, osadit je trubkami, pořídit čerpadlo a je skoro hotovo.
Česká republika má s rozvojem tohoto zdroje tepla velké zpoždění. Výzkumné centrum RINGEN, které sídlí v Litoměřicích se ho snaží dohnat. Dr. Antonín Tym o geotermální energii v Meteoru prozradil mnoho zajímavostí i praktických zkušeností.
Slyší pavouci?
Představa pavouka s velkýma ušima je komická. Přesto vědci prokázali, že dokáže vnímat zvukové vlny. Konkrétně jde o křižáka mostního, který žije i u nás.
Všichni vědí, že pavouk dokáže z vibrací pavučiny poznat, že se mu v ní zachytil hmyz. Křižák mostní ale dokáže prostřednictvím své sítě slyšet i zvukové vlny. Pomocí drápků na konci nohou pozná směr odkud zvuk přichází, i jeho intenzitu Podrobnosti popsal biolog prof. Jaroslav Petr.
Rozumí si vědci navzájem?
Dnešní fyzik si na odborné přednášce z biologie může připadat jako v jiném světě, kterému ani za mák nerozumí. Což teprve filozof na technické univerzitě. Humanitní a přírodovědný směr se oddělily se už dávno.
Před 63 lety na horšící se porozumění mezi vědci upozornil jeden moudrý muž. Britský fyzik a literát Charles Percy Snow. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak chytří jsou ptáci?
Novokaledonské vrány se proslavily experimentem, v němž dokázaly dostat potravu z nepřístupné nádoby. Prostě do ní házely kameny, tím stoupla hladina a potrava plavající na povrchu se doslala až k dosahu zobáku.
Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické ale upozorňuje, že podobně chytří jsou krkavci a havranovití na celém světě, i ti žijící u nás.
Jak se inteligence ptáků měří? Proč v přírodě nedominují jen ty nejchytřejší druhy?
Proč jsme stále chladnější?
Průměrná teplota lidského těla se za posledních 150 let snížila asi o 0,5 stupně. Jde o teplotu zdravých jedinců. Tato teplota kolísá u každého člověka během dne, ale její průměrná hodnota prokazatelně klesá. Čím je to způsobeno? Vědci navrhují hned tři možná vysvětlení.
Celkově lepší zdravotní stav díky rozvoji medicíny vede k tomu, že máme v těle méně zánětů, které jinak teplotu zvyšují. Za nižší teplotou by mohly stát i bakterie v našem těle. Nebo fakt, že žijeme ve vytápěných obydlích. Co z toho je nejdůležitější? O tom hovořil prof. František Vyskočil z Fyziologického ústavu AV.
Je možné mít alergii na Měsíc?
Na první pohled to zní podivně. Alergie je přeci chybná a přehnaná reakce imunitního systému na nějaký podnět, obvykle chemický nebo biologický. Ale Měsíc? Ten jen svítí chladným světlem. Přesto existuje člověk, který na něj alergii měl.
Člen posádky Apolla 17 Harrison Schmitt dostal alergickou reakci na měsíční prach! Bude jemný prach problémem budoucích obyvatel měsíčních základen? Téma alergie na Měsíc přináší druhý díl připravované knihy 100+1 záludných otázek z astronomie nakladatelství Aventinum, jejímiž autory jsou Zdeněk Mikulášek, Pavel Gabzdyl a Miloslav Druckmüller.
Související
-
Chytré vrány si vyrábějí nástroje
Mezi Einsteiny zvířecí říše řadíme delfíny, psy nebo učenlivé opice. Správně bychom k nim ale měli přidat i některé druhy ptáků. Třeba novokaledonskou vránu.
-
Meteor o pavučině bez gravitace, sladkém ledu a minerálním oku
01:22 Pavučina bez gravitace 10:18 Varle zachráncem srdce 18:55 Objev bakelitu 23:23 Sladký zelený led v moři 32:53 Hledání potravy pod sněhem 42:10 Minerální oko
-
Normální teplota lidského těla může být i 37°. Kdy jít při horečce k lékaři a kdy volat záchranku?
I zvýšenou teplotu je na místě snížit vhodným lékem. Pokud je pacient s horečkou zmatený nebo omdlí, volejte záchranku, radí v Kávě o čtvrté specialista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.