Meteor o geniálním živočichovi, prvním patentu a rychlé evoluci ryb
Poslechněte si:
- 01:45 Živočich bez očí, mozku a hlavy
- 11:05 První americký patent
- 16:00 Je při měsíčních zatměních na Měsíci tma?
- 21:26 Evoluce ryb v sopečném jezeru
- 28:54 Jak rozlišit velké racky?
- 34:25 Manželé Curieovi - Příběh lásky zvané radium
Živočich bez očí, mozku a hlavy
Na první pohled by se mohlo zdát, že takový živočich nemůže existovat. Jsme zvyklí, že hlava je centrem organismu a bez ní ho nelze ovládat. Jenže to platí u rozvinutějších živočichů, jakými jsou třeba savci. Dnes i v minulosti jednodušším organismům stačí primitivnější vybavení. Například lilijice, které dodnes žijí v mořích, měly v pravěku neuvěřitelně propracovaný orgán, který umožňoval měnit hloubku. Šlo o jakýsi plovák, odborně zvaný lobolit. Jak fungoval, vysvětlil dr. Štěpán Rak z Muzea Českého krasu v Berouně.
První americký patent
Amerika se zprvu řídila tradičním právem britským, ale po získání nezávislosti začala vytvářet vlastní federální systém ochrany duševního vlastnictví. V roce 1787 delegáti ústavodárného shromáždění přijali tzv. Patentovou doložku. Zasloužil se o to i vynálezce John Fitch, který poslance krátce předtím povozil ve svém parním člunu. V dubnu 1790 zastupitelé schválili Patentový zákon a vytvořili radu, která měla právo udělovat patenty na „dostatečně užitečné a důležité“ vynálezy. První patent schválený radou byl vydán 31. července 1790 filadelfskému obchodníkovi Samuelu Hopkinsovi na jeho metodu výroby potaše. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Je při měsíčních zatměních na Měsíci tma?
Jde o velmi záludnou otázku. Můžete o ní přemýšlet třeba takto: zatmění Měsíce vzniká, když se na jednu přímku dostanou Slunce, Země a Měsíc. Takže Měsíc vlétá do zemského stínu. Když je ve stínu, nesvítí na něj Slunce a nemůže se na něj odrážet ani sluneční světlo odražené od Země, protože to svítí na Zemi zezadu. Země má v okamžiku zatmění přivrácenu k Měsíci svou noční stranu. Odpověď tedy je – ano, samozřejmě, na Měsíci je během úplného měsíčního zamění tma! Vaše úvaha byla celá správně. Bohužel její výsledek je chybný. Proč? To v našem prázdninovém astronomickém okénku vysvětlil prof. Zdeněk Mikulášek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Evoluce ryb v sopečném jezeru
V Severním ledovém oceánu se nachází malý ostrov Jan Mayen. V jednom z jezer s názvem Nordlaguna žijí dvě zajímavé populace ryb sivena severního. Vědci našli převažující drobné rybky o velikosti 25 cm, ale asi 7 % tvoří ryby velké, dravé, šedesáticentimetrové, které loví ty pětadvaceticentimetrové. Na tom je úžasné, že původně žily v jezeře jen stejně velké ryby, a to ještě roku 1732, kdy po sopečné erupci přestalo být jezero propojené s mořem. Dokládá to nesmírně rychlou evoluci, kdy se jediný druh dokázal přizpůsobit nové situaci během 300 let. Novinku přinesl biolog prof. Jaroslav Petr.
Jak rozlišit velké racky?
Při vědecké či odborné práci lze udělat řadu chyb. Nevyhýbají se jim ani ornitologové při poznávání ptáků. Třeba velcí rackové se určují velmi komplikovaně. Při tom ještě v sedmdesátých letech s tím problém nebyl. Řeč je konkrétně o racku stříbřitém. Na naše území se totiž dostaly hned tři poddruhy. Vyznat se v nich je problém i pro zkušeného ornitologa, jak potvrdil zoolog Jan Andreska.
Manželé Curieovi - Příběh lásky zvané radium
Pierre Curie a Marie Curie Sklodowská - snad nejznámější vědecký pár historie. Jejich výzkum radioaktivity znamenal obrovský pokrok. Odměnou jim byly Nobelovy ceny i celosvětové uznání. Ruku v ruce s bádáním se jejich životem vinula i láska. Této mimořádné dvojici pracující v obtížných podmínkách, se věnuje třídílné rozhlasové pásmo Josefa Kleibla vysílané v Meteoru roku 1981 s názvem „Příběh lásky zvané radium“. V Meteoru jsme si ho po mnoha letech připomněli, tentokrát závěrečným dílem.
Související
-
Jubilejní 3000. díl Meteoru s Jiřím Grygarem. Po 58 letech se pořad vrací do jeskyní jako poprvé
Jeden z nejposlouchanějších pořadů Dvojky slaví, vysíláme již 3000. díl. Populárně-vědecký magazín se vrací do prostředí jeskyní, kde se natáčelo poprvé.
-
Meteor o bezhlavém plži, gravitačních vlnách a magnetických očích
01:33 Plž bezhlavým rytířem 11:29 Objev krevního oběhu 16:28 Co se dá vyčíst z gravitačních vln? 29:35 Poklady školních sbírek 42:15 Vnímají zvířata magnetické pole?
-
Meteor o zvucích z Marsu, záludnosti molekul a kamarádství dinosaurů
01:29 První zvuky z Marsu 19:25 Objev zrcadlové kapaliny 25:09 Kamarádili spolu dinosauři? 34:48 Masožravé houby 42:20 Jak se hmyz vyrovnává s výkyvem teplot?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.