Meteor o evolučním zázraku, dospívání a šimpanzích píšících román
Poslechněte si:
- 01:05 První lidé na Měsíci
- 06:38 Proč se prodlužuje dospívání?
- 16:30 Co poradit novému zájemci o vědu?
- 24:24 Chřástal a evoluce jako přes kopírák
- 29:42 Dokáží šimpanzi napsat román?
První lidé na Měsíci
„Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ nastal 20. července 1969. Člověk poprvé vstoupil na povrch jiného kosmického tělesa než Země. Přelomová událost dějin se podařila jen s vypětím všech sil, a to především ekonomických a technických.
Když se dnes díváme na tehdejší éru prakticky bez počítačů, připadá nám stále obdivuhodnější, že se do toho Američané pustli a uspěli. Projekt Apollo a přistání kosmické lodě v rámci Apollo 11 jsme si přiblížili v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Proč se prodlužuje dospívání?
Kdy je člověk dospělý? První republika uznávala za dospělého jedince, který dosáhl 21 let věku, my máme limit 18 let. Jenže to jsou jen právní limity, nikoli biologické. Mozek člověka se vyvíjí neustále, jak tedy poznat, že už „je hotov“?
Psychologové i neurovědci na to mají odpověď. Navíc se ukazuje, že doba dospívání se postupně prodlužuje. Čím je to způsobeno? Nad těmito otázkami se v Meteoru zamýšlel MUDr. František Koukolík.
Co poradit novému zájemci o vědu?
Stát se vědcem! Ne každý, kdo si to v mladém věku vytyčí za svůj cíl, uspěje. Někomu se nepodaří dokončit vysokou školu, jiný na vědeckou práci nemá předpoklady. Proto jsme se zeptali 10 členů Učené společnosti ČR, co by poradili mladému zájemci o svůj obor.
Odpovídali teoretický fyzik Jiří Bičák, jazykovědec František Čermák, astronom Jiří Grygar, psychiatr Cyril Höschl, fyzioložka Helena Illnerová, matematik Jaroslav Nešetřil, genetik Václav Pačes, chirurg Jan Pirk, imunoložka Blanka Říhová a biochemička Eva Zažímalová.
Chřástal a evoluce jako přes kopírák
Každý slyšel o ptáku Fénixovi. Tento bájný pták je součástí mytologií mnoha národů. V podrobnostech se verze liší, ale to hlavní zůstává – Fénix zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela narodí. Něco podobného se podařilo chřástalům v Polynésii.
Sice se neupálil, ale vyhynul. A pak se opět zrodil. Na stejném místě se stejnou genetickou úpravou. Pozoruhodný příběh, v němž hrají hlavní roli zákony evoluce, v Meteoru vyprávěl biolog prof. Jaroslav Petr.
Dokáží šimpanzi napsat román?
Mate matika? Tedy mate nás matematika? Odporuje někdy výsledek zdravému, selskému rozumu i v případě, kdy ho vypočítá úplně správně profesionální matematik? Právě takovým případům se věnuje nový cyklus Meteoru „Mate-matika?“. Matematika formou příběhů ztvárněných herci s komentářem matematika Doc. Mirko Rokyty z MFF UK.
Ve třetím díle poznáme partu přátel, která je narušena zdánlivě nesmyslným experimentem. Jeden člen se rozhodne zkusit, jestli by šest šimpanzů dokázalo napsat román. Ne záměrně, ale pomocí náhodného ťukání do klávesnice. Zdá se vám to jako nesmysl? Poslechněte si náš příběh.
Související
-
Meteor o nekonečném hotelu, nesrovnalostech o Janu Husovi a očkování proti vzteklině
01:04 Upálení Jana Husa a zatmění Slunce 12:05 Očkování proti vzteklině 16:10 Nové důkazy o Tunguské katastrofě 28:25 Co se líbí vědcům? 35:58 Nekonečný hotel budí úžas!
-
Meteor o pavoučím lepidle, skryté galaxii a výhře díky matematice
01:23 Pavoučí lepidlo 10:43 Věstonická venuše 14:58 Překvapivý nález trilobita 22:50 Co štve vědce? 29:15 Skrytá galaxie 36:53 Jak vyhrát auto díky matematice?
-
Meteor o kongresu rozehnaném tanky, stárnutí mozku a bludných hvězdách
01:33 Kongres rozehnaný tanky 16:32 Galileo Galilei u soudu 21:15 Pythagoras a virtuální realita 28:25 Stárnutí mozku 38:39 Bludné hvězdy 45:08 Dokáže sníst šimpanz želvu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.