Meteor o pravěkém křišťálu, samomluvě delfína, sluchu sov a ledovém oceánu ve vesmíru
Poslechněte si:
- 01:00 Používali lovci mamutů křišťál?
- 11:32 Může delfín trpět samomluvou?
- 20:38 Lze provést operaci na sobě?
- 26:38 První sonda k ledovému oceánu ve vesmíru
- 37:26 Hrozí vypnutí Golfského proudu?
- 44:23 Dokáže sova vidět zvuky?
Hovoří geolog Antonín Přichystal, inženýr Tomáš Přibyl nebo hydrogeolog Zbyněk Hrkal. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Co sova ví? Jennifer Ackermanové nakladateství Kazda čte Dana Černá.
Používali lovci mamutů křišťál?
Křišťál patřil v pravěku k prestižním surovinám. Na Moravě jsou dokonce dvě sídliště lovců ze starší době kamenné, kde křišťál tvoří místo obvyklého pazourku dominující surovinu. Je to Nová Dědina u Kroměříže a Žitného jeskyně u Křtin v Moravském krasu
Obě archeologická naleziště jsou daleko od zdrojů větších krystalů křišťálu. Odkud tedy surovina pochází? Tím se zabýval prof. Antonín Přichystal z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Může delfín trpět samomluvou?
Samomluva je u lidí běžné a nemusí jít hned o poruchu osobnosti. Občas si pro sebe mluví každý. Vědci sledovali osamoceného delfína, který se vyskytoval po dobu několika dní poblíž pobřeží. Ponořili do moře mikrofony a nestačili se divit.
Delfín vydával zvuky jako při komunikaci s jinými delfíny. Dokonce prý používal oslovení hned tří jedinců. Opravdu šlo o samomluvu? Ptali jsme se biologa prof. Jaroslava Petra.
Lze provést operaci na sobě?
Svérázný americký lékař Evan O'Neill Kane podal důkaz pro své tvrzení o zbytečnosti narkózy v některých případech tak, že 15. února 1921 provedl zákrok, který předtím dělal bezpočtukrát. Jenže tentokrát na sobě!
Umrtvený novokainem si rozřízl pravý podbřišek a odstranil si apendix neboli „slepé střevo“. Potom se prospal a nazítří odjel z nemocnice domů. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
První sonda k ledovému oceánu ve vesmíru
Jmenuje se Europa Clipper a míří k Jupiterově měsíci Europa. Cíl byl pečlivě vybrán. Dosavadní pozorování totiž nasvědčují tomu, že by na měsíci mohl být podpovrchový oceán. Prozatím důkladně skryt pod mnohakilometrovou vrstvou ledu.
Nejde o žádnou výjimku, mohou ho mít i jiné měsíce, u Jupiteru Ganymedes a asi i Callisto a u Saturnu možná hned čtyři Titan, Enceladus, Dione a Mimas. Jak bude sonda měsíc Europa zkoumat? A proč na tak podivné dráze? Odpovídal Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.
Hrozí vypnutí Golfského proudu?
Je známým faktem, že Golfský proud je jedním z nejdůležitějších jevů, které ovlivňují klima v Evropě. V médiích se stále častěji může setkat s informacemi, že tento mořský proud se zpomaluje a v poměrně blízké době hrozí jeho kolaps.
Pak bychom alespoň v Evropě měli místo oteplování zcela novou starost: teploty by prudce klesly. Jak se na to dívá geolog doc. Zbyněk Hrkal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy? Došlo už někdy k takovému jevu?
Dokáže sova vidět zvuky?
Zní to jako úplný nesmysl, ale nový výzkum ukazuje zvláštní propojení smyslů sov. Jejich citlivý sluch sdílí v mozku některé dráhy se zrakovým signálem. Co když sova svýma očima vidí jako zářící bod místo, odkud k ní přichází zvuk?
I tomu se věnuje kniha Jennifer Ackermanové s názvem Co sova ví? a podtitulem Nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa. Knihu v překladu ornitoložky Aleny Klvaňové vydalo nakladatelství Kazda a v Meteoru z ní čte Dana Černá.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.