Mecenáš Pavel Smutný: Vztah k Německu, k východnímu bloku… Tyhle otázky řešila už svatá Ludmila
U zrodu české státnosti a křesťanské identity stála svatá Ludmila, babička svatého Václava. Loni od smrti této první české světice uplynulo 1100 let. Na výročí upozornilo i oratorium Nádech věčnosti. Jeho světovou premiéru inicioval Bohemian Heritage Fund, jemuž Pavel Smutný předsedá: „Byla to opravdu důstojná připomínka ohromného neuvěřitelného a v čase až vlastně nepochopitelného 1100. výročí. To opravdu nebývá často, kdy v českých dějinách slavíme takové časové plochy.“
„Při výročí svaté Ludmily jsme se mohli znovu zamyslet nad smyslem českých dějin a pochopit ten oblouk od 10. století do dneška,“ uvažuje advokát a mecenáš Pavel Smutný v pořadu Jak to vidí… na Dvojce. „Kněžna Ludmila řešila v té době řadu podobných otázek, které řešíme my.“
Čtěte také
„Byl to třeba náš vztah k Německu. Jak se tehdy chovalo Bavorsko a jak ona potom spíše inklinovala k Sasku. Je tam otázka východního bloku, Velkomoravské říše a vůbec rituálu a náboženství. Jestli tady bude ortodoxní nebo římský směr. Řada těch otázek se vlastně dnes v transformované podobě objevuje taky.“
„Já jsem moc rád, že jsme to udělali. Byla to opravdu důstojná připomínka ohromného neuvěřitelného a v čase až vlastně nepochopitelného 1100. výročí. To opravdu nebývá často, kdy v českých dějinách slavíme takové časové plochy,“ uvažuje host Zity Senkové.
Oratorium o nás
Autor hudby a libreta Nádechu věčnosti Jan Zástěra k tomu řekl: „Oratorium nakonec není jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní.“
„Já s Honzou Zástěrou velice souhlasím,“ přizvukuje Pavel Smutný. „A velice si ho vážím za to, jaký je skladatel a básník a že vlastně vytvořil tu slavnost národního českého večera. Nádech věčnosti je výjimečná skladba. A souhlasím s ním, že nás spíš vrací k sobě.“
Další témata rozhovoru: výročí konference ve Wannsee; Reinhard Heydrich; koloniální minulost; cena Arnošta Lustiga; oratorium k výročí sv. Ludmily; náš současný život s technologiemi a bez boha.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Pavel Smutný – 11. února 2022
Hostem byl advokát, předseda Česko-izraelské smíšené obchodní komory a mecenáš umění Pavel Smutný.
-
Delší život byl ten po její smrti. Osudové ženy: sv. Ludmila
Příběh úkladné vraždy zorganizované snachou Drahomírou se stal všeobecně známým. Prohlášení za svatou a patronku našich zemí činí Ludmilu ženou vskutku osudovou.
-
Sv. Ludmila byla silná žena, zdůraznila historička Eva Doležalová
Známe přesná fakta o životě sv. Ludmily nebo jde jen o legendy? Čím procházela střední Evropa v době jejího života? Co víme o sporu mezi Ludmilou a Drahomírou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka